Rožnovská kraslice a výšivka na zámku Vsetín
Rožnovská kraslice a výšivka na zámku Vsetín
foto: MRV

Vsetín - Jak spolu souvisí výšivky a kraslice? Obě patři k fenoménům Rožnovska, které se v minulosti vzájemně ovlivňovaly a proslavily tuto část Valašska nejen u nás, ale i v zahraničí. A společně je také najdete na nové výstavě, která odstartuje v sobotu 7. března na zámku Vsetín.
   Výstava s názvem Rožnovská kraslice a výšivka nabídne jedinečný náhled do historie i současnosti těchto tradičních dovedností našich předků. „Vůbec poprvé bude zpřístupněna unikátní kolekce textilií zdobených jemnou bílou výšivkou ze sbírky valašskomeziříčské pobočky Muzea regionu Valašsko, která dokumentuje vývoj bílého vyšívání od jeho počátků v 1. polovině 19. století až po změny, které jí přinesl přelom 19. a 20. století,“ nastínila kurátorka výstavy Milada Fohlerová (na snímku). Zastoupena bude i současná tvorba. Reprezentovat jí budou obdivuhodná díla mistryň bílé valašské výšivky – držitelek prestižního titulu Nositel tradice lidových řemesel – Jany Juřicové a Marie Pyrchalové.
   Spoustu prostoru bude mít na výstavě i tradiční rožnovská kraslice, pro kterou je charakteristická výzdoba vzory převzatými právě z valašské bílé výšivky – vyškrabovanou mřežkou doplněnou rostlinnými motivy. „I zde budou k vidění vzácné předměty z muzejních sbírek, dokumentující tvorbu rožnovských kraslic od 20. let po konec 20. století. A chybět nebudou ani výtvory několika současných tvůrkyň, jejichž kraslice zdobí soukromé sbírky po celém světě. Návštěvníci budou moci vidět nejen slepičí, ale i husí a pštrosí exponáty z dílny Bohdanky Pečivové, Boženy Pařenicové, Nadi Šebestýenové, Michaely Bařinové či Svatavy Pavlicové,“ doplnila Fohlerová.
   Výstava potrvá do 10. května. Zámek Vsetín je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.