Rada podpořila pět filmových projektů ve Zlínském kraji
Rada podpořila pět filmových projektů ve Zlínském kraji
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Vznik pěti filmových projektů ve Zlínském kraji podpořili krajští radní a doporučili zastupitelům rozdělit mezi tyto projekty 6 milionů korun z krajského dotačního programu na podporu audiovizuální tvorby.

„Prostřednictvím tohoto programu přispíváme k vytváření optimálních podmínek pro zachování a především další rozvoj filmového průmyslu v našem kraji, který zde má dlouholetou tradici. Filmování přináší Zlínskému kraji řadu výhod. Produkční týmy využívají při natáčení služby a dodávky zdejších firem, nabízejí pracovní příležitosti místním filmařům, technikům, hercům i studentům. Zapomenout nelze ani na významný marketingový efekt spočívající v propagaci a zviditelnění našeho kraje," řekla radní Zlínského kraje pro oblast kultury Zuzana Fišerová.

Program je zaměřen na podporu přípravy i samotné produkce audiovizuálních děl, konkrétně na vznik hraných, animovaných nebo dokumentárních filmů a seriálů určených pro distribuci v kinech i vysílání v televizi.

Celkem bylo na základě zveřejněné výzvy na krajský úřad předloženo 14 žádostí o podporu, které prošly hodnotícím bodovým systémem. Podle přiděleného nejvyššího počtu bodů bylo vybráno pět konkrétních projektů. O přidělení dotací zastupitelstvo rozhodne na svém zasedání 27. června.

K podpoře jsou navrženy projekty nazvané „Úsvit“, „Vika, sůva z nudlí“, „Identita – 7 příběhu českého grafického designu, „Bohatství ukryté v tradici –2. řada seriálu“ a „Sex O´ Clock“.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje