Na filmovém Chodníku slávy odhalí své hvězdy Bára Seidlová a Jan Šťastný
Na filmovém Chodníku slávy odhalí své hvězdy Bára Seidlová a Jan Šťastný
Herec Jan Šťastný. foto: ZFF

Zlínský kraj – Hlavní událostí šestého festivalového dne bude návštěva herců Báry Seidlové a Jana Šťastného, kteří na filmovém Chodníku slávy odhalí své hvězdy. Následovat bude také Malování na chodníku, které je nejstarší součástí doprovodného programu festivalu.
Hvězdné ocenění se na Zlín Film Festivalu uděluje už od roku 2006 a je určeno hereckým osobnostem, které zahájily svoji filmovou kariéru už v útlém věku. Letos se organizátoři společně s Nadačním fondem Kapka naděje rozhodli ocenit herečku Barboru Seidlovou a herce Jana Šťastného.

Jan Šťastný se ve Zlíně narodil a občas se sem stále vrací, protože zde bydlí jeho maminka, sestra a velká část rodiny. Sám se označuje za lokálního patriota a ocenění jej potěšilo.

„Je to pro mne velká pocta, naplňuje mě pýchou právě udělení této pocty ve Zlíně. Moje kariéra zde vlastně začala, ještě když jsem byl dítě školou povinné,“ reagoval na zprávu o odhalení hvězdy Jan Šťastný.

Počátky jeho herecké kariéry sahají do roku 1978, kdy mu bylo 13 let. „Jako správný zlínský rodák se poprvé objevil samozřejmě před zlínskou kamerou. Bylo to v rodinném seriálu Jedno malé sídliště, který režíroval zlínský režisér Josef Pinkava,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Herečka Barbora Seidlová má kořeny také na Moravě, shodou náhod vyrůstala v Mikulově, kde se v posledních letech pravidelně konají Ozvěny Zlín Film Festivalu. Miluje pohádky, zahrála si řadu princezen a hned ta první ji nesmazatelně zapsala do české kinematografie.

„Myslím, že jen málokdo si nevybaví skvělou pohádku režiséra Karla Smyczka Lotrando a Zubejda, kde Bára ztvárnila hlavní roli princezny Zubejdy. Tehdy jí bylo 15 let,“ připomněla její herecké začátky Markéta Pášmová. Od té doby uplynulo spoustu času a naposledy Báru mohli diváci vidět například ve filmu Havel režiséra Slávka Horáka.

Hvězda na Chodníku slávy pro Báru Seidlovou znamená doslova čistou radost. „Samozřejmě, pokud to beru jako hraní si. Ve skutečnosti by si hvězdu zasloužil každý z nás. Ač se to nezdá a my se to všelijak snažíme dokazovat, rozdělovat a škatulkovat, jsme si prostě rovni,“

komentovala ocenění skromně Barbora Seidlová.

Odhalení hvězd na Chodníku slávy před zlínským Velkým kinem se uskuteční v úterý 31. května v 15:30 hodin.

CO SI JEŠTĚ NENECHAT UJÍT V ÚTERÝ 31. 5.?

Radost tvořit (Kongresové centrum, foyer, 9:00 – 19:00)

Mezinárodní výtvarná soutěž dětí a mládeže se zrakovým postižením představuje průřez dovedností dětí se zrakovým postižením. Děti mají velmi bohatou fantazii a s velkým úspěchem dokážou vytvořit výtvarná díla, nad kterými se mnohdy tají dech. Výstava potrvá do 1. června.

Festival Café (náměstí Míru, 16:00)

Ojedinělé posezení ve festivalové kavárně se zajímavými hosty a tématy. Hosty Vladimíra Kroce jsou Petra Nesvačilová, Pavla Gajdošíková a Kristýna Podzimková.

Malování na chodníku (prostranství před Velkým kinem, 16:00 hodin)

Nejstarší doprovodná akce zlínského festivalu. V dětském věku malovali již prarodiče současných dětí.

Autogramiáda (OZC Zlaté jablko, 17:00)

Moderovaná autogramiáda festivalových tváří: Kristýna Podzimková, Arnošt Goldflam, Bára Fišerová a Jitka Čvančarová.

Červený koberec (nádvoří Kongresového centra, 18:00)

Setkání s festivalovými hvězdami: Jana Kolesárová, Pavla Gajdošíková, Petra Nesvačilová, Tomáš Dvořák, Vendula Pizingerová a festivalové poroty.

Koncerty Českého rozhlasu (náměstí Míru)

– 18.00 hodin: Monika Bagárová & BAND

– 20.00 hodin: kapela SLZA

Zazní i společná skladba obou vystupujících Červánky.

Letní kino (Leťnák VIVA, 21:30)

Smrt na Nilu – Dovolená belgického detektiva Hercule Poirota na palubě okouzlujícího říčního parníku v Egyptě se změní v děsivý hon na vraha, ve chvíli, kdy idylické líbánky dokonalého páru postihne tragédie.

Kateřina Nosková