Nová výstava na zámku Vsetín přibližuje milování v přírodě
Nová výstava na zámku Vsetín přibližuje milování v přírodě
foto: Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Vsetín – Poučnou i zábavnou sondu do světa rozmnožování v živočišné říši nabízí nová výstava Milování v přírodě, kterou připravilo Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Čekají vás zajímavé poznatky, krásné fotografie i spousta interaktivit pro celou rodinu.
   Muzeum po bezmála půlročním koronavirovém uzavření v úterý 11. května opět otevřelo brány veřejnosti. Zámek Vsetín mimo jiné láka i na novou výstavu Milování v přírodě. „Jaro probouzí v živých organismech proudění energie, životní optimismus i vášeň, která je k sobě přitahuje a vzbuzuje potřebu po tělesné blízkosti a šíření svého druhu. Tato výstava vás zasvětí do světa různých způsobů rozmnožování živočichů. Nechybějí ani paralely k lidskému sexuálnímu chování, které bylo většinou formováno podobnými selekčními tlaky, jako to zvířecí,“ přiblížil kurátor výstavy a zoolog Muzea regionu Valašsko Zdeněk Tyller.
   Návštěvník se prostřednictvím vystavených sbírkových předmětů, fotografií, videí či hravých interaktivních prvků dozví, proč vlastně v přírodě existuje sex, jak vypadají námluvy a páření různých živočišných druhů nebo třeba to, které druhy v živočišné říši patří k největším záletníkům a jaké tresty jim hrozí v případě odhalení nevěry od jejich protějšků. „Zájemci si také mohou sestavit profil svého ideálního partnera a srovnat svůj výběr s tím, jak to vidí třeba ptáci, nebo si zazávodit s modely spermií na lanech o to, která první oplodní vajíčko a narodí se tedy chlapeček nebo holčička,“ doplnil Tyller.
Výstava Milování v přírodě potrvá do 26. září. Ještě do konce května si můžete na zámku Vsetín prohlédnout i prodlouženou výstavu o historii valašských hospod Ve stínu pípy. Tu pak od 15. června nahradí připomínka 160. výročí skláren v Karolince a od 22. června přibude ještě výstava nejlepších snímků mezinárodní fotografické soutěže Interfotoklub Vsetín 2020. Při návštěvě zámku rozhodně nevynechejte ani vyhlídku ve věži, Templářský sklípek s rytířskou hernou či rozsáhlou stálou expozici o Valašsku.
   Upozorňujeme, že na základě nařízení vlády ČR výstavy a akce Muzea regionu Valašsko provází opatření k zajištění zdraví účastníků a omezení šíření onemocnění COVID 19. Program může být změněn na základě aktuální epidemiologické situace. Více informací najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku @muzeumregionuvalassko.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko