Na zámku začala výstava Dušana Cendelína
Na zámku začala výstava Dušana Cendelína
Dusan Cendelin - Matrice drevorezu foto: MRV

Vsetín - Od neděle 19. ledna probíhá na zámku Vsetín výstava známého vizovického výtvarníka Dušana Cendelína. Návštěvníky čeká zcela unikátní náhled do autorovy tvorby. Prim totiž nehrají známé Cendelínovy grafiky, ale matrice, které vyrábí a následně používá k finálnímu tisku.
   Cendelín (nar. 1943) většinu svého uměleckého života věnoval keramice. Ke grafice se vrátil až v pozdním věku a za posledních dvacet let stačil na tomto poli vytvořit obdivuhodnou uměleckou kolekci.
Přímo o ní ale výstava Dušan Cendelín: Matrice dřevořezu není. Netradiční koncept totiž nepředstavuje samotné dílo, ale zásadní prostředek sloužící k jeho vytvoření – dřevěné desky, které Cendelín vyřezává a následně používá k tisku. „Výstava tím návštěvníkovi nabízí vhled do tvůrčího procesu a na několika názorných ukázkách i možnost srovnání matrice s výsledným grafickým listem. Součástí výstavy je i projekce na televizní obrazovce,“ uvedla kurátorka výstavy a historička umění Muzea regionu Valašsko Olga Méhešová.
   Vernisáž proběhla tradičně v Mramorovém sále zámku. O průvodní slovo se postarala Olga Méhešová. Slavnostní atmosféru navodilo vystoupení žáků a pedagogů ZUŠ Vsetín. Výstava potrvá do 12. dubna, navštívit jí můžete denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Na vsetínském zámku rozhodně nevynechejte ani stálou expozici o Valašsku nebo vyhlídku ve věži, která skýtá krásný pohled na město i okolní kopce. Více na www.muzeumvalassko.cz.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.