Muzeum prodlužuje výstavy na zámku Vsetín
Muzeum prodlužuje výstavy na zámku Vsetín
foto: Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Vsetín - Další uvolnění protiepidemických opatření a možný návrat návštěvníků už netrpělivě vyhlíží Muzeum regionu Valašsko. Ať už to bude příští týden nebo později, je jasné, že rozjezd bude zpočátku nějakým způsobem omezen. Určitě si však ještě stihnete prohlédnout výstavy na zámku Vsetín, o které jste přišli kvůli koronavirové uzávěře. Muzeum se je totiž rozhodlo prodloužit do příštího roku.
   Současný vývoj epidemiologické situace naznačuje, že se brzy ocitneme ve 3. stupni systému PES, který umožní i částečné obnovení provozu muzeí. Ty jsou teď ve velkém očekávání, jak se situace vyvine. „Otevřeme dle požadavku našeho zřizovatele Zlínského kraje a v souladu se zákonnými omezeními danými nouzovým stavem a nařízeními vlády,“ potvrdil zástupce ředitele Muzea regionu Valašsko Lukáš Spitzer. Ten zatím nechtěl předjímat, jak bude po návratu probíhat provoz v jednotlivých pobočkách a zda budou vůbec všechny ještě letos otevřeny.
   Největší jistota panuje u zámku Vsetín, který funguje celoročně, a je tedy připraven okamžitě po skončení opatření přivítat návštěvníky. Na ty čeká kromě oblíbených stálých expozic a krásné vyhlídky ze zámecké věže i trojice výstav, které začaly už před koronavirovou pauzou. Dvě z nich – Valašsko, můj domov a Nevítaní návštěvníci – už sice měly podle původního plánu skončit, muzeum se je ale rozhodlo prodloužit do ledna, respektive února, příštího roku. „Výstavy Ondřej Strnadel: SKLO a Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové, které po nich měly letos následovat, přesuneme na rok 2021. Přesný termín bude ještě upřesněn,“ uvedl Spitzer. Do 26. ledna roku 2021 probíhá na vsetínském zámku ještě úspěšná výstava o historii valašských hospod ve Stínu pípy. Určitě si nenechejte ujít ani novou expozici historických fotografií inspirovaných letošní výstavou Asanace města Vsetína, která bude umístěna na chodbě v 1. patře.
   Jak to bude s letošním provozem dalších objektů Muzea regionu Valašsko, napoví až následující dny. Na zámku Lešná u Valašského Meziříčí končí návštěvnická sezona 20. prosince, takže je otázkou, zda bude ještě otevřen, protože s nabídkou hojně navštěvovaných adventních programů ani vánoční výstavou muzeum již letos nepočítá. U Hvězdárny Vsetín bude záležet na tom, jaké budou povoleny možné počty návštěvníků.
   Aktuální informace najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku @muzeumregionuvalassko.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.