Barokní brána je jako nová
Barokní brána je jako nová
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí - Odborným restaurátorským zásahem za bezmála 170 tisíc Kč bez DPH prošla památkově chráněna brána s erbem Žerotínů, která stojí u stejnojmenného zámku. Město na její obnovu získalo dotaci od Ministerstva kultury ČR.
   Barokní brána je dnes nedílnou součástí zámku Žerotínů, jehož první nádvoří spojuje se Stříbrnou uličkou a nábřežím Rožnovské Bečvy. Nebylo tomu ale tak vždy. „Vznikla kolem roku 1750 a původně se jednalo o vstupní portál do vrchnostenského dvora v Krásně nad Bečvou. Od roku 1973 je součástí zámku Žerotínů, kam byla přenesena. Jejím nejvýraznějším motivem je erb Františka Josefa hraběte ze Žerotína,“ přiblížil historii brány Jan Anlauf, kastelán jižního křídla zámku.
   Po téměř 50 letech na novém místě však již kamenné prvky brány potřebovaly restaurovat, aby se je podařilo zachovat pro další generace. „Za tímto účelem jsme využili dotační Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Ministerstva kultury ČR. Díky tomu jsme získali na restaurování brány dotaci 80 tisíc a dalších bezmála 90 tisíc korun jsme zaplatili z rozpočtu města,“ uvedla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí