Muzeum představuje tvorbu Ivany Langrové
Muzeum představuje tvorbu Ivany Langrové
foto: Muzeum regionu Valašsko

Vsetín – Originální a působivá díla výtvarnice Ivany Langrové (na snímku), jejímž výsostným tvůrčím materiálem se stala ovčí vlna, jsou k vidění v rámci nové výstavy, kterou připravuje Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín. Vernisáž proběhla v neděli 28. listopadu.

Výtvarnice Ivana Langrová (nar. 1965) se k ovčí vlně dostala v Americe, kam emigrovala se svým mužem v polovině 80. let 20. století. Při cestách po různých indiánských kmenech napříč kontinentem se seznámila s tradičními postupy zpracování vlny. A ještě při pobytu „za oceánem“ jí učarovala také technika plstění jehlou, ve které záhy nalezla prostor ke svému výtvarnému sebeurčení.

Po návratu do rodné země se před zhruba 15 lety usadila v Malé Bystřici na Santově, kde chová malé stádo ovcí různých plemen, jež jí poskytuje vlnu rozmanité barevnosti i pestrosti materiálu. „V její tvorbě nalezneme nejčastěji sakrální motivy, ale i scény ze života našich předků, netradiční ztvárnění krajiny a nově také díla abstraktní. Ke své charakteristické figurální tvorbě v poslední době přidala i nevšední vlněné obrazy a koláže,“ přiblížila etnografka a kurátorka Muzea regionu Valašsko Milada Fohlerová.

Výstava s názvem Vlněný kaleidoskop Ivany Langrové odstartuje na zámku Vsetín v neděli 28. listopadu. Vernisáž proběhne od 15 hod. v Mramorovém sále, o hudební doprovod se postará známý valašský muzikant Mirek Urubek (zpěv, housle). Výstava potrvá do března příštího roku. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko