Mistři starých řemesel zavítají do Valašského muzea v přírodě
Mistři starých řemesel zavítají do Valašského muzea v přírodě
Rožnov - Již po dvacáté deváté se v areálu Dřevěného městečka setkají mistři starých řemesel, aby svůj um předvedli návštěvníkům programu „Dny řemesel a setkání kovářů“, který proběhne ve dnech 20. a 21. 7. 2019. 
   Návštěvníci se mohou těšit na ukázky prací více než 150 řemeslníků – kovářů, tesařů, šindelářů, truhlářů, sklenářů, kameníků, klempířů, hrnčířů a dalších řemeslníků. K vidění budou staré profese při zpracování a opracování dřeva – výroba štípaných plotů, dřevěných žlabů a potrubí, loukoťových kol, ruční řezání kulatiny.
   Mistři řemeslníci návštěvníkům názorně předvedou výrobu ručně štípaného šindele a pokrývání střech, výrobu cihel a opracování kamene. Zpestřením programu budou ukázky drátování, práce košíkáře, hrnčíře, klempíře a soustružníka. Návštěvníci si mohou sami mimo jiné vyzkoušet práci na tkalcovském stavu či pletení slaměných ošatek.
   K obdivu všech bude připravený stodvacetiletý parní stroj a další unikátní benzínové motory, které budou pohánět štípačku a cirkulárku. Ve stáncích bude prezentována výroba různých druhů bižuterie, výrobky z včelího vosku, broušení skla, zdobení a vytlačování perníků.  Ruční výrobu papíru představí papírna z Velkých Losin, jediná manufakturní dílna svého druhu ve střední Evropě. 
   V Radnici bude mistr stavitel projektovat stavební výkresy. K nahlédnutí bude prezentace prací zaměstnanců technického útvaru. V Pálenici se seznámíte s tradičním pálením valašské slivovice. 
    Sjedou se kováři z celé České republiky, Slovenska a Maďarska a budou po celé dva dny předvádět na deseti výhních různé techniky zpracování železa. Přivítáme také členy představenstva a regionální zástupce Společenstva uměleckých kovářů, zámečníků a podkovářů Čech, Moravy a Slezska.
   Oživením programu bude podkování koní ve fojtském dvoře a výroba podkov. Odvážní návštěvníci si budou moci sami vyzkoušet ukovat hřebík. Ve vestibulu Janíkovy stodoly bude otevřena výstavka kovářských prací z minulých let, výstava – Obnova objektu Libušín a Panská salaš v novém areálu Kolibiska.
   „V rámci programu si návštěvnicí budou moci vyzkoušet svoji zručnost při stavění dřevěnice a zasoutěžit v sekání, řezání, zatloukání hřebíků, v jízdě na dřevěných koníčcích či při zdobení perníčků. Současně jsme připravili i bohatý kulturní program. K poslechu budou v sobotu vyhrávat Heligonkáři z valašských kotárů a od 15.00 hod. vystoupí Valašská dechová hudba Libora Mikla. Nedělním dnem nás provede Cimbálová muzika Okybača a od 15.00 přivítáme hudební skupinu Mňága a Žďorp“, uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea. 
Pořad je realizován ve spolupráci s Lesy ČR, s.p., - Lesní správa Rožnov pod Radhoštěm.
PROGRAM
SOBOTA 20. 7. 2019
1030            slavnostní zahájení programu z pavlače fojtství
900 – 1800 ukázky lidových řemesel v celém areálu Dřevěného městečka
900 – 1800   k poslechu mezi řemeslníky vyhrávají Heligonkáři z valašských kotárů
1500   komorní amfiteátr – Valašská dechová hudba Libora Mikla
 
NEDĚLE 21. 7. 2019 
900 – 1800   ukázky lidových řemesel v celém areálu Dřevěného městečka
900 – 1800   ukázky dravců
900 – 1800   k poslechu mezi řemeslníky vyhrává Cimbálová muzika Okybača 
1500 hod.  komorní amfiteátr – vystoupí hudební skupina Mňága a Žďorp
 
Vstupné na akci: 
Základní: 100,- Kč/osoba 
Snížené: 80,- Kč/osoba 
Dětské: 50,-Kč/osoba 
Rodinné: 200,- Kč/osoba
VMP