Kam vyrazit tento týden: V regionu se uskuteční hned několik festivalů
Kam vyrazit tento týden:  V regionu se uskuteční hned několik festivalů
Anna K. foto: tka.cz

Zlínský kraj – Divadelní hrad Dívčí válka, festival Moravské chodníky nebo Valašské folkrockování s Annou K. a Tata Bojs. To vše a mnohem více na vás tento týden čeká ve Zlínském kraji.
Zajímavou výstavu věnovanou osudům kněží Jana Buly a Václava Drboly lze vidět až do pátku 10. srpna v kostelíku Cyrilka ve Velehradě u Uherského Hradiště. Návštěvníci se mohou seznámit se smutným osudem i s průběhem vyšetřování těchto dvou kněží, kteří byli nezákonně odsouzeni v tzv. Babických procesech.
   Pokud jste ještě neviděli legendární divadelní hru Dívčí válka, nebo ji nakopat milujete, pak se ve středu 8. srpna vydejte do Rožnova pod Radhoštěm. Herci se svým představením vystoupí od 19:00 v amfiteátru Dřevěného městečka ve skanzenu.
   Za trochou mystiky se vydejte ve čtvrtek 9. srpna do Kavárny 15kafé ve Zlíně na přednášku o posvátném kalendáři Mezoameriky. „Tento kalendář vstoupil ve známost v roce 2012 díky konci jednoho cyklu mayského dlouhého počtu. Nicméně varianty kalendáře se vyskytovaly v celé oblasti a jeho vliv na kulturu zdejších obyvatel byl naprosto všestranný, počínaje sklizní a konče krvavými rituály na vrcholcích pyramid,“ přiblížil dále Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Zajímavá přednáška začne v 17:00 hodin.
   O svém bláznivém nápadu vydat se do Ruska jen tak na pivo, budou v klubu Tři opice ve Vsetíně vyprávět dvojice mladých cestovatelů. „Těšit se můžete na vážné nevážné povídání,“ upřesnil dále Urbanovský. Začátek přednášky je v 19:30
   Už 18. ročník Moravských chodníků odstartuje v pátek 10 srpna v Napajedlech už 18. ročník Moravských chodníčků. „Během dvou dnů vystoupí celá řada folklorních souborů. V průběhu odpoledne je pro vás připravena výuka lidových tanců ze Slovácka, večer si můžete zazpívat v Klášterní kapli, k dispozici vám bude také fotokoutek a děti se zabaví u moravského bosonohého chodníčku z přírodních materiálů,“ vyjmenoval dále Zdeněk Urbanovský.
   V sobotu 11. srpna zažije Amfiteátr na Stráni v Rožnově pod Radhoštěm už 29. Valašské folkrockování. Od 18:00 zahrají Hana a Petr Ulrychovi, Anna K., Ting a Tata Bojs.
Archeoskanzen Modrá u Uherského Hradiště zve v sobotu 11. a v neděli 12. srpna na 13. ročník historického festivalu spojeného s velkomoravskou bitvou „Veligrad 2018, Boj o hradiště." V průběhu obou dnů je připraven bohatý doprovodný program s ukázkami řemesel, bojové ukázky, lukostřelba, dobové tržiště, soutěže pro děti i dospělé a mnoho dalších.
V sobotu 11. a v neděli 12. srpna se uskuteční ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm Starodávný jarmark. Chybět nebudou historické kolotoče, střelba z kuše, chůdy, fotoateliér, siloměr nebo loďka s vodníkem.
Šárka Šarmanová