Hvězdy Valašského špalíčku 2022? Atomic Rooster, Jan Akkerman nebo Pavol Hammel
Hvězdy Valašského špalíčku 2022? Atomic Rooster, Jan Akkerman nebo Pavol Hammel
foto: KZ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Ve Valašském Meziříčí vrcholí přípravy na konání 40. ročníku folk blues beat festivalu Valašský špalíček, který se letos uskuteční ve dnech 22. až 25. června. Areál zámku Žerotínů nabídne ve čtyřech dnech třicítku účinkujících mezi nimiž nebudou chybět takové legendy jako Atomic Rooster, Jan Akkerman z nizozemské kapely Focus s obnovenou formací My Brainbox, Pavol Hammel se speciálním programem, či Zelená pošta II s oslavou 50 let od vydání alba. Více na www.valasskyspalicek.cz.

Kulatiny oslaví Valašský špalíček ve velkém stylu. Program je rozvržen do čtyř dnů, z nichž ten první bude patřit místní scéně. Oslavám výročí od prvního koncertu kapely Ciment, která před pětatřiceti lety vystoupila právě na Valašském špalíčku a jejich zvláštnímu hostu, rockové partě Kanon.

Druhým čistě českým festivalovým dnem bude čtvrtek. V areálu zámku Žerotínů se představí ASPM Jana Spáleného, Blanka Šrůmová, Jan Sahara Hedl & Něžná noc, kapely Znouzectnost i TimToo, či Petr Skala & Golda. Jedinou zahraniční složkou, pokud nepočítáme Joea Kučeru, bude americký zpěvák Jesse Ballard. Zároveň bude za přítomnosti Markéty Irglové zahájena výstava grafických plakátů Swell Season On Tour v přízemní galerii zámku Žerotínů.

Následující dny se ponesou v duchu šedesátkového a sedmdesátkového rocku, blues a alternativní scény. Ani letos však nepřijede dlouho avizovaný Eric Bell z kapely Thin Lizzy, který se pro nemoc v kapele z festivalu omluvil. Obratným způsobem však dramaturgie domluvila návštěvu britské rockové legendy Atomic Rooster. Ta na samém počátku 70. let produkovala hutný, v textech mnohdy i ponurý, ale v každém případě syrový psychedelický hard rock v takovém nasazení, že se její jméno začalo v tisku objevovat vedle tehdy již zářících jmen jako Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či Uriah Heep. A to můžeme říct, že jejich nástrojové obsazení – klávesy, kytara, bicí – nebylo pro tento žánr zcela obvyklé. Atomoví kohouti vystoupí v plnohodnotném koncertu v pátečním programu. V tento den zde s plnohodnotnými koncerty přijedou také Richard Müller s kapelou a Iva Bittová & Dunaj ve speciálním projektu Reloaded. Festivalové sety nabídnou polské seskupení Ornery Broad zpěvaček Natalia Kwiatkowska, Eliza Sicińska a Paula Wolski, kapela Krásné nové stroje a pětatřicet let od prvního koncertu na špalíčku si připomene kapela Mňága a Žďorp.

Legenda vedle legendy. Tou druhou bude návrat Jana Akkermana, jednoho z nejvýznamnějších rockových kytaristů kontinentální Evropy. V loňském roce Valašský špalíček završil a letos přijede s obnovenou kapelou My Brainbox. V letech 1969 až 1976 působil v nizozemské art rockové skupině Focus. Spolu se zpěvákem Thijsem van Leerem je autorem hitové písně Hocus Pocus. Janu Akkermanovi bude patřit opět poslední festivalový den. V sobotu ale dále vystoupí Pavol Hammel se speciálním programem připraveným pro Valašský špalíček a také ve vzpomínkové programu k 50. letům od vydání alba Zelená pošta. Chybět nebude výběr z polské hudební scény, tedy kapely Zdrowa Woda, Dark Leaves, Eliza Sicińska & Kacper Chmura Duo a Paula Wolski. Dalšími zahraničními hosty budou Simone Reifegerste v triu či Turtev Brothers s hostem Bohoušem B. B. Budinou. Českou hudební scénu v tento den zastoupí Oldřich Janota, Jakub Noha, Four In Blue a Richter & syn s hostem Štěpánek Pečírkou.

Valašský špalíček se může pyšnit také řadou dalších programů. Tradiční Wallachian Not-psychedelic Breakfast Václava Seyferta tentokrát na téma Dark Side Of The Moon X-krát jinak a 15 let oscarového snímku Once s besedou Markéty Irglové. V areálu budou ke shlédnutí také výstavy Popmuseum uvádí: Nahraj. Zabal. Vydej. Sám!, Czech Nature Photo, Vladimír Kudlík, Josef Divín a Renata Machýčková.

Výčet účinkujících však do festivalu může projít změnami, ale jako vždy nejsou vyloučena žádná příjemná překvapení. Těch ostatně na Valašském špalíčku bývá každým rokem mnoho. V předprodeji jsou stále vstupenky za 990 Kč, platné na všechny čtyři festivalové dny a také vstupenky na jednotlivé dny za 150 Kč, 390 Kč, 590 Kč, 590 Kč. Více informací o jednotlivých umělcích a také online prodej naleznete na stránkách festivalu www.kzvalmez.cz.

Ondřej Smolka, PR manager Kázetko Valmez