41. Valašský špalíček otevře další kapitoly historie folku, blues a beatu, vzkřísí legendární projekty a oslaví jubilea
41. Valašský špalíček otevře další kapitoly historie folku, blues a beatu, vzkřísí legendární projekty a oslaví jubilea
Vlasta Redl.

Val. Meziříčří – Folk blues beat festival Valašský špalíček patří nepřerušenou tradicí čtyřiceti realizovaných ročníků ke stálicím moravské festivalové scény. Nezastavily ho potíže s úřady v 80. letech, konkurence velkých festivalů, které se vyrojily po roce 1990, ani koronavirová pandemie, kdy dramaturg a pořadatelé kličkovali mezi nástrahami protiepidemických opatření. Každoročně dokázal svým návštěvníkům naservírovat velkou porci kvalitní muziky a zajímavých projektů z různých koutů světa. Také 41. ročník valašskomeziříčského festivalu na několika pódiích v areálu zámku Žerotínů od 21. do 24. června 2023 nabídne posluchačům folku, blues a bigbítu bezmála třicítku účinkujících z Velké Británie, USA, Polska, Slovenska... Nejvýhodnější čtyřdenní vstupenky za 990 Kč jsou v prodeji ještě do 31. května 2023.

Valašský špalíček v letošním roce vplouvá na rozbouřených vlnách vybraných kapitol dějin rocku, folku a blues do páté dekády své existence. Ze zahraničních interpretů láká na show, jíž přiveze britský bubeník Clive Bunker, spoluzakladatel nezapomenutelné skupiny Jethro Tull, jíž hnal neúnavný motor jeho bubnů v časech, kdy vše bylo poprvé, od bluesového debutu s názvem This Was, přes stále osobitější výkřiky Stand Up a Benefit, až k legendární čtvrté řadovce Aqualung, která pro Jethro Tull rezervovala místo v první řadě progresivních kapel světového rocku. Jeden z nejlepších bubeníků rockové historie přijede do Valmezu s doprovodem The Bonus Track Bandu fenomenálního italského kytaristy Rikiho Massiniho.

Několik let se na festival chystala slavná britská formace The Blues Band, v níž se od roku 1979 o pěvecké party dělili harmonikář Paul Jones a kytarista Dave Kelly. Kovidová léta však zabetonovala kapele výjezd z britských ostrovů, až nakonec v roce 2021 bluesová legenda zamávala svým posluchačům albem Bye Bye Blues Band, a o rok později, po třiačtyřiceti letech úspěšné kariéry, vydala své poslední (album) So Long. Nicméně, na Valašský špalíček nyní míří kytarista a zpěvák Dave Kelly, stále aktivní muzikant, který po rozloučení s Blues Bandem dál vystupuje se svou kapelou, s Paulem Jonesem, a pravidelně koncertuje také se skotskou královnou blues Maggie Bell, jíž jsme na Valašském špalíčku už před časem viděli. Takže je na co se těšit.

Folkovější část programu nabízí posluchačům, naladěným na hudební tradici středoevropského prostoru, od čtvrtku 22. června tři české lahůdky, každý den jednu. Pěvecká dvojice Hana a Petr Ulrychovi, která zde oslovila hudební publikum už v 60. letech, přijede s kapelou Javory Beat. V rámci meziříčské hudební komunity začal Vlasta Redl veřejně vystupovat v první polovině 70. let, takže na Valašském špalíčku s kapelou vzpomene svých 50 roků na scéně. A do třetice se návštěvníci Valašského špalíčku mohou těšit na Čechomor, který jako I. Českomoravská nezávislá hudební společnost vznikl na konci 80. let.

Minulost mává nám v písních, které od 60. let zpívá Jaroslav Hutka, ale za poslech stojí i písničky, které ilustrují zpěvákův pohled na svět v několika posledních letech. Folk Team, v roce 1973 založený Romanem Venclovským, Pavlem Kopřivou a Tomášem Úlehlou, je dnes „folkem“ snad už jen podle názvu, ale k oslavě „padesátky“ holt patří i ty dávné poetické texty, v nichž tahle brněnská parta melancholii míchá s melodiemi, které se pořád zadírají pod kůži.

Celovečerní program s podtitulem Good Bye zahraje reunion kapely The Bluesmen, která vznikla v roce 1966 a vryla se do paměti beatových fanoušků Krylovou písní Nevidomá dívka v podání Hany Ulrychové z jejich první EP desky, i bluesovým šansonem Jaromíra Löfflera a Petra Fiedlera Story o velké lásce. The Bluesmen, česká big beatová hvězda 60. let z Olomouce, ve své době vydala jen několik nahrávek na malých deskách a nikdy nenatočila LP desku. Pro Valašský špalíček však připravila pozoruhodný program, v němž se na jednom pódiu sejdou její zpěváci Petr Fiedler, Hana Ulrychová a Jaromír Jerry Löffler, a hudebníci, kteří kapelou Bluesmen procházeli - varhaník Jaroslav Vraštil, klavírista Emil Viklický a bubeník Vladimír Grunt. Muzikantská minulost hostujícího saxofonisty Rudolfa Březiny se pojí s ostravským Flamingem, do nějž z Bluesmenů přestoupil Jaromír Jerry Loffler, a než v roce 1968, po přepadení tehdejšího Československa pěti armádami Varšavské smlouvy, emigroval do Švýcarska, nahrál několik soulových singlů. Olomoucké pionýry bigbítové dekády v programu Good Bye doprovodí přátelé z kapely Blues Power.

Častým a vítaným hostem ve Valmezu bývá Pavol Hammel, který má, tak říkajíc, vždycky co nabídnout. Letos na jednom z festivalových pódií pokřtí sólové album Čo ma po tom, čo bude potom, které živě nahrával při svém speciálním programu na Valašském špalíčku v loňském roce. Naopak vůbec poprvé zde vystoupí klavírista, zpěvák a někdejší lídr skupiny Modus Ján Lehotský, jenž ve svém projevu vychází z přirozeného bluesového a soulového cítění a ve spojení se zastřeným, mírně chraplavým hlasem vytvořil na slovenské hudební scéně zvláštní, projevem výrazný pěvecký typ.

V rámci svého turné na rozloučenou se na Valašský špalíček po letech vrátí nejstarší česká big beatová kapela Synkopy 61. „Loučení“ brněnských veteránů tentokrát zaznamenají televizní kamery. A sobotní „speciál program“ v pravé poledne letos patří pořadu Poesis Beat Live, který připravili Luboš Pospíšil & Trio Poesis.

Polskou rockovou a bluesovou scénu letos opět zastřešuje hudební časopis Twój Blues, který přiveze skupiny Blues Time, GED, Onus Blues a trio legendy polské kytarové školy Grzegorze Kapołky.

V rámci polského programu na Valašském špalíčku vystoupí také mezinárodní formace, v nichž polští hudebníci spolupracují s americkými frontmany. Respektovaný kytarista Wojciech Kubiak a bubeník Dariusz Nowicki vytvořili kapelu Blues Fighters s vynikajícím zpěvákem buldozerového hlasu Chuckem Frazierem. Blues Fighters právě vyhráli Polish Blues Challenge 2023, budou reprezentovat Polsko na European Blues Challenge 2023, a zdá se, že mají přirozenou šanci zazářit po celé Evropě.

Daryl Strodes je rhythm & bluesový i funk-jazzový zpěvák a kytarista žijící v Los Angeles. Během posledních dvou desetiletí vystupoval po celém světě a jeho kapelu pro koncerty v zemích střední Evropy tvoří osvědčení hudebníci, baskytarista Łukasz Gorczyca, bubeník Tomek Dominik a kytarista Bogdan Topolski.

V mozaice programu 41. Valašského špalíčku se blýskají i další střípky: mezinárodní kapela britského bluesového klavíristy a zpěváka Steva Big Man Claytona, brněnský Band of Heysek ve spojení s britským temnotářem Philem Shöenfeltem i v samostatném bluesovém projektu. Pro srovnání se v letošním programu představí také dvě bluesová dua: česká dvojice Bužma & Ptaszek a slovenský tandem Marek Wolf & Erich Boboš Procházka.

Dramaturgie průhledů do folk-blues-rockové minulosti už od loňského ročníku rozšířila historický záběr od 60. až do 80. let. Pamětníci vědí, že právě v letech 1982 – 1983 – 1984, vzdor silným tlakům tehdejšího režimu, došlo k nebývalému vzestupu tzv. „nové vlny“, nezávisle se chovajících alternativních kapel. A je na co vzpomínat i ve Valmezu. V úvodním programu 41. Valašského špalíčku – Folk blues beat festivalu 2023 oslaví „čtyřicítku“ Sbor hudby i kapela Slepé střevo s programem Nečum a tleskej. A brněnský performer Petr Váša mezitím vytvoří reflexi repertoáru nejúspěšnější a kritikou nejváženější brněnské skupiny 80. let Z kopce.

V předprodeji jsou a do konce května budou k dostání čtyřdenní festivalové vstupenky za nejnižší možnou cenu 990 Kč. Kompletní program festivalu i online prodej lupenů naleznete na www.valasskyspalicek.cz.

Ondřej Smolka