Galerie Stará radnice znovuotevře své prostory výstavou Cendelínových
Galerie Stará radnice znovuotevře své prostory výstavou Cendelínových
foto: Hyzak

Vsetín - Po téměř tříměsíční odmlce otevírá své prostory také Galerie Stará radnice na Horním městě ve Vsetíně. Po celý červen bude v jejích reprezentativních výstavních síních k vidění grafická a keramická tvorba Dušana a Naděždy Cendelínových z nedalekých Vizovic. Touto společnou výstavou, pro kterou autoři vybrali příznačný název Basta C., se chtějí symbolicky rozloučit se svou aktivní výstavní činností. Výstava bude k vidění od 4. června do 5. července denně mimo pondělí od 14 do 17 hodin.
   Dušan Cendelín (*1943) se grafickou tvorbou zabývá od roku 2004, kdy začínal s linorytem, záhy přešel k dřevořezu a později i k monotypu. Tvoří nejčastěji metodami tisku z výšky a plochy; výjimečně pak tiskem z hloubky (suchá jehla) a v posledních letech si pohrává i s možnostmi počítačové grafiky. Před tím se jako výtvarník-samouk věnoval téměř 25 let keramické tvorbě jako své hlavní umělecké činnosti a to společně se svou manželkou Naďou, absolventkou oboru výtvarného zpracování keramiky na SUPŠ v Uherském Hradišti, která po absolvování pracovala v keramické dílně v Tupesích a poté jako výtvarnice ve sklárně. Samostatné keramické tvorbě se Naďa Cendelínová (*1945) věnuje od počátku 70. let. Její práce jsou spíše žensky jemné – svůj výraz nachází v kombinaci základních geometrických tvarů s volnou fantazií graficky pojatého dekoru, který provádí častěji ve vlastní hmotě než v glazuře. Díky barevnosti glazury, která postupem času nabývá v jejím díle na významu, jsou Nadiny ploché reliéfy spíše obrazy než dekorativními kachli, kterými bývaly dříve.
   „Jsme moc rádi, že si významní regionální výtvarníci vybrali k završení jedné z důležitých tvůrčích uměleckých etap právě komorní prostory vsetínské Galerie Stará radnice, ve které v minulých letech pravidelně vystavovali. Bohužel vzhledem k mimořádným opatřením, která jsou pro galerie v současnosti v platnosti, proběhne vernisáž výstavy pouze v úzkém kruhu pozvaných hostů. S provozním režimem v rámci otevírací doby, která zůstává út – ne 14 – 17 hodin, se budou moci návštěvníci seznámit přímo v Galerii Stará radnice, nebo na její Facebook stránce,“ doplnil Zdeněk Holoubek z Domu kultury Vsetín.
Mgr. Klára Blažková, PR Manager Dům kultury Vsetín s r. o.