Folklor čočkou foťáku
Folklor čočkou foťáku
Ilustrační foto

Vsetín – Díky projektu nazvanému Folklor čočkou foťáku by mělo mít město Vsetín ještě letos k dispozici 14 fotopanelů s valašskými folklorními motivy s vyřezanými otvory pro hlavu. Využití najdou při nejrůznějších kulturních akcích, kde si jejich návštěvníci budou moci pořídit fotografii „ve valašském kroji“. Radnice na realizaci projektu v celkové hodnotě přibližně 320 tisíc korun získala dotaci v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika, a to ve výši téměř 250 tisíc korun. Finanční spoluúčast města tedy činí kolem 70 tisíc korun.
   Fotopanely bude radnice instalovat na nejrůznějších venkovních i vnitřních akcích přímo v našem městě, například na Valašském záření či na folklorním festivalu Vsetínský krpec, a také při akcích v okolních obcích. K dispozici je bude mít i Destinační společnost Valašsko, která je dále bude moci poskytnout k využití infocentrům na Valašsku. Všude se jistě stanou pro návštěvníky atrakcí a zpestřením. „Každý panel bude jiný z hlediska vyobrazených postav mužů, žen a dětí oblečených zpravidla ve valašských krojích. Sedm z nich by mělo být ručně malovaných, sedm pak skládacích natištěných a tedy lépe mobilních,“ uvedl místostarosta Pavel Bartoň, který má v gesci oblast kultury a cestovního ruchu.
   Kromě fotopanelů projekt zahrnuje i pořízení reklamního stanu, výrobu papírové skládačky – valašského klobouku, kterou si budou moci především děti složit a používat třeba proti slunci. Dále jsou součástí také letáky s vyobrazeným valašským krojem jak mužským, tak i ženským, a jejich popisem.
   Součástí projektu jsou i společné akce s partnerským městem Trenčianské Teplice, jejichž uskutečnění je však závislé na aktuální pandemické situaci, možnostech cestování mezi státy a podmínkách pro setkávání se většího počtu osob.
Jiří Žůrek