Aktuálně z Muzea regionu Valašsko
Aktuálně z Muzea regionu Valašsko
foto: MRV

Vsetín - Týden nabitý nejrůznějšími akcemi mají před sebou oba vsetínské objekty patřící pod správu Muzea regionu Valašsko. Na zámku Vsetín proběhnou první dvě „lekce“ Letní školy kouzel a dobročinný Knižní bazárek. Hvězdárna zve nejen na tradiční páteční pozorování večerní oblohy, ale i na společné sledování zatmění Měsíce.

Částečné zatmění Měsíce
V noci z úterý 16. na středu 17. července nastane částečné zatmění Měsíce, které budete moci sledovat i na vsetínské hvězdárně. Začátek je ve 22 hod., maximální fáze nastane ve 23.30 hod. a konec bude hodinu po půlnoci. „Během zatmění u nás bude probíhat i mimořádné pozorování obřích planet Jupiteru a Saturnu,“ uvedl odborný pracovník hvězdárny Pavel Svozil. Součástí pozorování bude i odborný výklad, akce proběhne pouze za vhodných podmínek. Sledujte Facebook Muzeum regionu Valašsko.

Letní škola kouzel
Na vsetínském zámku vládnou během letních prázdnin Valašská strašidla. MRV v rámci úspěšné výstavy připravilo akci pro rodiny s dětmi nazvanou Letní škola kouzel. Účastníci se v rámci programu plného her a tvoření naučí poznávat různá strašidla, používat Almanach strašidelných bytostí a kouzelných formulí, míchat bylinné lektvary a vyrábět vlastní čarodějnické pomůcky. Za splnění všech úkolů nakonec získají Osvědčení čaroděje. Akce se uskuteční v pěti termínech – 18., 19. a 31. července, 1. a 13. srpna. Přijít vždy můžete v době od 9 do 15 hodin. Vstupné 40 Kč, děti do 3 let zdarma.

Knižní bazárek
Přečetli jste zajímavou knihu a chcete se o ní podělit s ostatními? V tom případě zajděte do zámku Vsetín na pravidelný Knižní bazárek, kde ji budete moci buďto vyměnit za jinou, prodat nebo případně darovat. Sami si pak můžete nějakou knížku odnést a také si pochutnat na výborné fairtraidové kávě. Připraveny budou i různé aktivity pro děti. Akce proběhne v neděli 21. července od 14 do 16 hodin. Vstupné je 15 Kč, výtěžek poputuje na charitativní účely.

Na skok do pravěku! a Konopí
První červencový týden na vsetínském odstartovaly dvě nové výstavy. První vás vezme na skok do pravěku, tedy do období od roku 30 000 př. n. l. až do doby odchodu posledních germánských kmenů z Moravy (6. století n. l.). Krom klasických nálezů z Valašska a Kelečska přibližuje i progres, který učinila archeologie v regionu během posledních let. Druhá výstava je věnována konopí a jeho využití za dob našich předků i dnes. Podrobnosti o programu všech poboček Muzea regionu Valašsko se dozvíte na www.muzeumvalassko.cz.
Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzeum regionu Valašsko, p. o.