Ve Zlíně přibývá krádeží základních potravin. Radnice zvažuje zřízení potravinové banky
Ve Zlíně přibývá krádeží základních potravin. Radnice zvažuje zřízení potravinové banky
foto: Městská policie Zlín

Zlínský kraj – Pro stále více obyvatel Zlína je jejich současná finanční situace natolik tíživá, že nemají peníze ani na základní životní potřeby. Často se proto v obchodech uchylují k drobným krádežím, při kterých jsou přistiženi, a dostávají se tak do spirály dalších finančních potíží. Zlínská radnice chce těmto lidem pomoci zřízením potravinové banky.
Současná ekonomická krize přispívá k tomu, že obyvatelé chudnou a některým z nich začínají chybět finanční prostředky k pokrytí základních životních potřeb. Lidé tak často zaplatí poplatky spojené s bydlením a na jídlo jim už peníze nezbydou.

V této souvislosti v poslední době zlínští strážníci zaznamenali zvýšený výskyt drobných krádeží v obchodech s potravinami. Lidé to často odůvodňují tím, že na potraviny zkrátka neměli peníze.

„Přemýšleli jsme, jak těmto lidem v jejich nelehké situaci pomoci. Aktuálně je možné v případě hmotné nouze kontaktovat Odbor sociálních věcí Magistrátu města Zlína, který má možnost bezprostředně pomoci formou balíčků s trvanlivými potravinami,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec.

Radnice v této souvislosti zvažuje i zřízení městské potravinové banky, která by měla občanům v nouzi pomoci. Její zásobování by financovala stejně jako již fungující potravinové balíčky.

„Je to další možnost, jak může město pomáhat svým občanům, kteří se ocitnou v nouzi. Chtěl bych však vyzvat ke spolupráci i velké zlínské obchody s potravinami, které by do balíčků a případně v budoucnu do banky přispívaly dle dohody nebo svého uvážení, zapojit se mohou samozřejmě i občané,“ doplnil Korec.

Jednotlivé obchody a další zájemci z řad obchodníků, případně veřejnosti, mohou dodávat potraviny, nebo finanční prostředky, za které se potraviny nakoupí. Vzhledem k finanční podpoře města by potravinová banka nejspíše sloužila jen těm, kteří mají ve Zlíně trvalý pobyt.

Strážníci při řešení drobných krádeží od lidí slýchají, že je jim to velice nepříjemné, ale že nemají jinou možnost, jak si potraviny opatřit.

„Tímto jednáním se ale může roztočit pomyslná spirála dalších finančních potíží, protože přestupek musí strážníci s dotyčným vyřešit a pokud je někdo nucen krást z důvodu, že nemá peníze, tak automaticky nemá ani na zaplacení pokuty,“ vysvětlil tiskový mluvčí města Zlína Tomáš Melzer.

Pokuta v takovém případě může na místě činit až 10 000 korun. Při opakovaných krádežích to může skončit v rovině trestního řízení a soudu.

„Komunikace se sociálním odborem a získání tak různých forem podpory by řadě lidem pomohla v jejich svízelné situaci a nebyli by nuceni potraviny krást. Strážníci denně řeší několik takových incidentů, které hlídku zaměstnají na desítky minut,“ dodal ředitel městské policie Milan Kladníček.

Kateřina Nosková