Vedoucí pobočky připravil firmu o 1,2 milionu korun. Hrozí mu 5 let vězení
Vedoucí pobočky připravil firmu o 1,2 milionu korun. Hrozí mu 5 let vězení
Ilustrační foto

Zlínský kraj – Policisté z oddělení hospodářské kriminality ze Zlína podali státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti obviněnému devětatřicetiletému muži z obce na Přerovsku, protože si jako vedoucí pobočky firmy v Otrokovicích neoprávněně přisvojoval firemní finanční prostředky a navíc nesprávně hospodařil s financemi, které mu byly svěřeny, a to po dobu tří let. Firmu připravil o více než 1 200 000 korun. Za trestné činy zpronevěra, podvod a porušení povinnosti při správě cizího majetku hrozí muži v případě jeho odsouzení trest odnětí svobody až na pět let.

Trestní oznámení o nesrovnalostech v účetnictví firmy jsme přijali v únoru od provozního ředitele firmy, který zkontroloval účetnictví a stav pokladny a zjistil, že ve firmě chybí více než 1 200 000 korun.

Kriminalisty čekal kompletní přezkum účetnictví za poslední tři roky, kontrola firemních postupů, evidencí, výslechy zaměstnanců a zjištění veškerých okolností, díky kterým objasnili, kdo a jakým způsobem peníze z pokladny odcizil.

Výsledkem provedeného prověřování bylo obvinění vedoucího pobočky firmy, který se přiznal, že je v insolvenci a musí měsíčně splácet vysoké částky, na které mu nestačí vlastní finance, proto si pravidelně „půjčoval“ peníze z pokladny firmy. Aby pokryl narůstající dluh, půjčil si po 150 tisících korunách od dalších dvou mužů, s nimiž sepsal smlouvu. Jednomu z nich sice 50 tisíc vrátil, druhému ale do současné doby dluží celou částku.

Kriminalisté prokázali, že dosud netrestaný muž si z firemní pokladny přivlastnil pro vlastní potřebu 200 tisíc korun. Podvodem získal dalších 300 tisíc od dvou mužů, kterým je ve stanovené době nevrátil. Zbylý milion korun, který ve firmě chybí, je výsledkem nesprávného hospodaření s finančními prostředky firmy. Muž nakupoval spotřební materiál, občerstvení, ale výdaje neevidoval. Neevidoval také další příjmy nebo výdaje.

por. Bc. Monika Kozumplíková, Policie ČR Zlín