Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení
Do Sbírky šatstva lidé darovali 15 tun oblečení
foto: MěÚ Vsetín

Vsetín – Opravdu velkým zájmem reagovali lidé ze Vsetína a okolí na možnost darovat své věci potřebným a zároveň šetřit životní prostředí. Věci, které by doma už jen ležely, přinesli do Sbírky šatstva, kterou organizovala Diakonie Vsetín ve dnech 15. až 16. října 2021. Během dvou dnů lidé přinesli 15 tun oblečení, lůžkovin, hraček a dalších věcí, které budou dál pomáhat lidem v nouzi.
   „Během prvních dvou hodin akce jsme měli kamion z poloviny plný,“ líčí Marta Vodáková z Diakonie Vsetín a dodává: „Zájem darovat přebytečné oblečení byl opravdu veliký. Moc nás to těší, protože všechny vybrané věci budou pomáhat dál potřebným v ČR i zahraničí.“
   Celkem se vybralo 15.260 kg věcí. Z toho 13.310 kg šatstva, bot, peřin a lůžkovin a 1.950 kg skla, hraček a jiných věcí. Do sbírky se zapojily i některé obce a evangelické sbory z okolí: „Lidé v Kateřinicích velice přivítali možnost zapojit se do Sbírky šatstva. Dlouho nic takového nebylo a chtěli pomoci. Rozhodli jsme se proto udělat sběr o několik dnů dříve a poté poslat dodávku s vybranými věcmi na Vsetín,“ uvedla kurátorka Farního sboru ČCE v Kateřinicích Emílie Kamasová.
   Třináct a půl metrů dlouhý kamion se během dvou dnů naplnil dvakrát. S nakládáním pomáhali dobrovolníci Diakonie Vsetín i Skauti ze Vsetína (2. dívčí a 4. chlapecký oddíl), 1. HOOD z Hovězí a dorazil i jeden člen ze střediska Klimkovice. „Sbírka pro nás byla příležitostí, jak společně jako skauti pomoct dobré věci. Pořádně jsme si mákli při přebírání stovek pytlů, které jsme nosili a ukládali do náklaďáku. Tím, že oblečení a věci putují dál, se podporuje přirozený koloběh, který nás vede k větší udržitelnosti. To je nám skautům blízké a k této myšlence vychováváme i děti v našem oddíle,“ říká Julie Siri Halašová z oddílu 1. HOOD.
Všechny vybrané věci jsou už nyní ve skladech Textilní banky v Radiměři u Svitav, kde budou roztříděny a nachystány k odběru. „Děkujeme lidem ze Vsetínska za zapojení do akce. Díky spolupráci s organizací ADRA se vybrané věci dostanou například na Ukrajinu, kde je materiální situace lidí velice špatná. V nedávné době jsme mohli vybavit peřinami a lůžkovinami z našich skladů celou nemocnici v Mukačevu na západní Ukrajině. V ČR jsme měli možnost v tomto roce pomoci v obci Hrušky – dobrovolnicky i materiální pomocí,“ přibližuje Alena Suchánková, ředitelka Textilní banky.
   Pokud byste chtěli být informováni o termínu konání Sbírky šatstva v roce 2022, organizátoři nabízí jednoduchý způsob: stačí napsat na mail: info@diakonievsetin.cz a uvést jméno, příjmení a způsob, kterým chcete být informováni v dalším roce – emailem nebo sms. Takto se k vám dostane informace o Sbírce šatstva měsíc před samotnou akcí.
   „Na sbírce šatstva mě potěšila lidská spolupráce mezi organizacemi a také přístup jednotlivců k věcem. Na místo vyhození do odpadu, věnovali svůj čas balení, pytlování, převozu, aby mohli věci darovat. Těmito skutky potvrdili i své myšlenky na šetrnost k přírodě a pomoc lidem. Děkuji Diakonii Vsetín, skautům a dalším za jejich dobrý počin,“ zhodnotila akci za město Vsetín, které bylo partnerem akce, místostarostka Simona Hlaváčová.
Sponzor akce: Výtahy Vsetín, s.r.o.
Partneři akce: Město Vsetín, Vsetínská sportovní s.r.o.
Mediální partneři akce: ANNA – reklamní agentura, Regionální televize, Valašský deník a Vsetínské noviny.
   Diakonie Vsetín je největší poskytovatel sociálních služeb na Vsetíně s 17 letou tradicí. Zajišťuje komplexní služby pro seniory, kteří ztratili svou soběstačnost a jsou odkázáni na pomoc druhých. Rovněž nabízí pomoc dospívajícím či rodinám s dětmi, kteří jsou dlouhodobě v nepříznivé sociální situaci a nedokáží ji sami řešit. Od roku 2016 poskytuje službu domácího hospice. Diakonie Vsetín zaměstnává 130 stálých zaměstnanců, poskytuje podporu přibližně 520 uživatelům ročně.
Marta Vodáková, Diakonie Vsetín