Ve Zlíně se uskuteční celotýdenní mezistátní šachové utkání
Ve Zlíně se uskuteční celotýdenní mezistátní šachové utkání
foto: Krajský úřad Zlínského kraje
Zlínský kraj – Šachový svaz České republiky uspořádá přátelské mezistátní utkání mužské reprezentace, na které pozval reprezentaci z Polska. Nad utkáním, které se uskuteční ve zlínském hotelu Moskva v pondělí 14. září, převzal záštitu radní Zlínského kraje Miroslav Kašný. 
   „Vítám, že se mezistátní šachový turnaj odehraje ve Zlíně, kde mají šachy velkou tradici. Je symbolické, že v letošním roce oslaví Zlínský šachový klub 95 let od svého vzniku,“ uvedl radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.
   „V době, kdy byla zrušena většina oficiálních světových soutěží v šachu, jsme hledali adekvátní náhradu za zrušené soutěže. Jednou z nich je právě utkání mužské reprezentace s Polskem,“ sdělil Rostislav Svoboda, místopředseda Šachového svazu České republiky. 
   Zlínský klub měl jednu z prvních heren v současném hotelu Moskva, kde se uskutečnilo mnoho významných šachových akcí. V roce 1937 zde sehrál simultánku mistr světa Jose Raul Capablanca, v roce 1943 další mistr světa Alexandr Aljechin, další simultánní produkce zde sehráli šachoví mistři Flor, Keres, Opočenský. V roce 1998, se tady uskutečnilo také mistrovství ČR mužů a další nespočetná řada šachových festivalů a turnajů mládeže. 
   Letošní utkání sehrají pětičlenná družstva mužů na pět kol tzv. sheweningenským systém, tzn., že každý hráč z jednoho družstva se postupně střetne se všem hráči soupeřova týmu. V průběhu utkání se ve Zlíně uskuteční zasedání výkonného výboru Šachového svazu a ve středu Zlín navštíví staronový mistr ČR a česká šachová jednička, velmistr David Navara.
Sestava týmu České republiky:
Jiří Štoček, IGM (mezinárodní velmistr), 3. hráč žebříčku ČR
Vlastimil Babula, IGM, 5. hráč žebříčku ČR
Nguyen Thai Dai Van, IGM, 6. hráč žebříčku ČR
Jan Krejčí, IGM, 11. hráč žebříčku ČR
Tadeáš Kriebel, IGM, 12. hráč žebříčku ČR
Nehrající kapitán: Zbyněk Hráček, IGM
Program:
14. září 10,00 hod. slavnostní zahájení utkání, losování barev, tisková konference
14. září 15,00 hod. 1. kolo
15. září 15,00 hod. 2. kolo
16. září 15,00 hod. 3. kolo
17. září 15,00 hod. 4. kolo
18. září 10,30 hod. 5. kolo
Zpracováno s využitím tiskové zprávy ŠSČR
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí Krajský úřad Zlínského kraje