Ve Fryštáku slavnostně zahájili provoz týdenního stacionáře
Ve Fryštáku slavnostně zahájili provoz týdenního stacionáře
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Do nově zrekonstruovaných prostor přístavby Jadrníčkovy vily ve Fryštáku se v létě nastěhoval týdenní stacionář Sociálních služeb pro osoby se zdravotním postižením, které zřizuje Zlínský kraj. Provoz stacionáře slavnostně odstartoval ve čtvrtek 7. září za účasti představitelů kraje.

V moderním objektu přístavby historické vily bude bydlet ve třech samostatných bytových jednotkách celkem 11 klientů. Jejich pokoje jsou jednolůžkové. Výjimkou jsou dva dvoulůžkové pokoje. Posláním stacionáře je poskytovat pomoc a podporu dospělým lidem s mentálním postižením nebo jeho kombinací s jiným druhem postižení či nemocí tak, aby žili způsobem života, který se blíží co možná nejvíce normálnímu životu jejich vrstevníků.

„Akce je jednou ze čtyř částí projektu ‚Optimalizace vybraných sociálních služeb Zlínského kraje‘. Jednotlivé služby se postupně stěhují do nových prostor. Kromě týdenního stacionáře ve Fryštáku už je hotový denní stacionář pro patnáct klientů v Broučkově ulici ve zlínské Bartošově čtvrti. A další dvě služby by měly být zprovozněny v příštích měsících,“ přiblížila statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, která má sociální oblast ve své působnosti.

Týdenní stacionář donedávna sídlil ve zlínské ulici Pod Vodojemem. Tyto prostory v současnosti procházejí rekonstrukcí a na jaře příštího roku zde zahájí provoz nové chráněné bydlení pro 8 klientů. Kromě toho vzniká ve Zlíně-Přílukách Domov pro osoby se zdravotním postižením, který nabídne bydlení až 18 klientům ve 4 bytových jednotkách. Domov by měl být hotový do konce roku.

Stavební práce ve Fryštáku začaly v únoru 2022 a stavba byla zkolaudována letos v květnu. Celkové náklady činí 23,3 milionu korun, z nich více než 16 milionů pokryla dotace z fondů EU.

Více informací o Týdenním stacionáři Fryšták naleznete na webu: https://www.ssozp.cz/sluzby/tydenni-stacionar/

Mgr. Vladimír Dostálek, Krajský úřad Zlínského kraje