KNTB zprovoznila nové operační sály a robotický systém
KNTB zprovoznila nové operační sály a robotický systém
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně zprovoznila po půlroční rekonstrukci dva moderní operační sály. Jeden z nich bude využíván především pro robotické operace. Nemocnice totiž také zakoupila nejnovější verzi robotického operačního systému Da Vinci Xi.

Modernizace dvou operačních sálů pro vybranou chirurgickou operativu stála 55 milionů korun, které získala krajská nemocnice z dotačního projektu REACT-EU. Jejich vybavení včetně dospávacího pokoje je v hodnotě 21 milionů (z toho 13 milionů REACT-EU).

Nové sály mají nejmodernější vybavení včetně operačních stolů nebo světel, velkou změnou prošel také tzv. dospávací pokoj, jehož kapacita se navýšila z pěti na 12 lůžek. „Jeden sál je určen především pro robotickou operativu, budou se tam střídat operatéři z urologie, gynekologie a chirurgie. V dalším sále zvažujeme ortopedické, neurochirurgické nebo traumatologické výkony. Tyto obory mají své operační sály, díky tomuto rozšíření by však mohly navýšit své operační kapacity,“ uvedl primář Oddělení centrálních operačních sálů Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Rudolf Mana s tím, že obrovským posunem je větší dospávací pokoj, ve kterém tráví čas pacienti po operacích. „Průměrně tam odoperovaní pacienti stráví dvě hodiny, po náročnějších operačních výkonech někteří zůstanou i přes noc, aby se ráno rozhodlo, zda se umístí na JIP nebo na standardní pokoje. To dříve nebylo z kapacitních důvodů možné a změna umožní odlehčení části jednotek intenzivní péče v nemocnici,“ dodal primář Mana.

Robotický operační systém bude na novém sále využíván především pro operace onkologických pacientů. Nejčastěji z oblasti urologie. „Robota využijeme například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky. Museli jsme všichni – tedy celý operační tým lékařů, sester i sanitářů projít komplexním školícím programem robotické operativy, udělat zkoušky a získat certifikát. Bylo to velmi náročné, ale samozřejmě potřebné, protože se jedná o obrovskou změnu a posun, úplně jiný styl operování,“ konstatoval primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Martin Kučera.

„Po zprovoznění nového lineárního urychlovače na onkologickém oddělení a modernizaci pokojů chirurgického oddělení jde v krátké době o další významnou dokončenou investici v Krajské nemocnici Tomáše Bati. Jen v letošním roce investujeme do přístrojového vybavení a modernizace téměř osm set milionů korun,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB