Světový den bez tabáku v Uherskohradišťské nemocnici
Světový den bez tabáku v Uherskohradišťské nemocnici

Zlínský kraj – Plicní oddělení Uherskohradišťské nemocnice se i letos připojí ke Světovému dni bez tabáku a poslední květnový den nabídne zájemcům z řad kuřáků bezplatné vyšetření plic. Podpoří tak mezinárodní kampaň, kterou již od roku 1988 vyhlašuje Světová zdravotnická organizace (WHO), zaměřenou na podporu osob, jež chtějí se svým zlozvykem jednou provždy přestat.

„Ročně navštíví naši poradnu pro odvykání kouření pouze několik desítek osob. Kouření je přitom velmi rizikovým faktorem pro vznik celé řady onemocnění. V posledních letech sledujeme u mladší generace trend v používání elektronických cigaret. Prozatím však nemáme dostatek dostupných nezávislých studií, které by potvrdily, že je jejich užívání méně škodlivé,“ říká primář plicního oddělení MUDr. Arnošt Sobol.

Světový den bez tabáku proběhne v Uherskohradišťské nemocnici v pátek 31. května 2024 v čase 15–18 hodin v prostorách plicní ambulance (přízemí budovy B). Zájemci z řad kuřáků si mohou nechat zdarma a bez předchozího objednání nechat bezbolestně vyšetřit plíce prostřednictvím spirometru. Tento přístroj zaznamenává objem vdechovaného a vydechovaného vzduchu v závislosti na čase a dalších parametrech. Během odpoledne bude možné využít i odborné poradenství při odvykání kouření.

Mgr. Lucie Sedláčková, tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice