Radní Zuzana Fišerová jednala o pomoci kraje při přípravě Muzea totality
Radní Zuzana Fišerová jednala o pomoci kraje při přípravě Muzea totality
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj, Praha – O rekonstrukci bývalé věznice v Uherském Hradišti jednala 11. června v Praze krajská radní pro kulturu Zuzana Fišerová s Kateřinou Arajmu, generální ředitelkou Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je vlastníkem objektu a investorem oprav za 436 milionů korun. Podle radní Fišerové by nemělo dojít ke zdržení prací a obnovený areál s Muzeem totality připomínajícím temnou etapu českých dějin by měl být otevřen v březnu 2028.
   „S paní ředitelkou jsme detailně projednaly harmonogram rekonstrukce. Kraj nyní pomůže hledat prostory, které poslouží jako bezpečný dočasný depozitář pro uchování historických předmětů, aby nedošlo k jejich poškození během stavby,“ sdělila radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová a dále upřesnila: „Momentálně probíhá stavebně technický a stavebně historický průzkum, který by měl být dokončen ještě letos. Potom naváže archeologický průzkum a zpracování projektové dokumentace. Na vytvoření expozice Muzea totality má Zlínský kraj zatím vyčleněno 14 milionů korun,“ uvedla radní, která již dříve absolvovala schůzky týkající se připravované expozice například s Luďkem Navarou, dlouhodobě mapujícím zločiny komunismu. „Dořešení hradišťské věznice považuji za dluh naší společnosti vůči všem, kteří zde trpěli,“ řekla Zuzana Fišerová.
   V roce 2019 schválilo Ministerstvo financí ČR investiční záměr na rekonstrukci areálu věznice. Na přípravné práce dosud bylo ze státního rozpočtu vyčleněno 90 milionů korun. Vloni na jaře se odsud vyvezlo 133 tun odpadů a sutě a v červenci 2020 byl objekt poprvé v historii kompletně stavebně technicky zaměřen.
   Zlínský kraj je jedním ze signatářů „Memoranda o spolupráci ve věci budoucího využití bývalé věznice“, který v roce 2016 podepsali mj. i zástupci několika ministerstev (financí, kultury a spravedlnosti). V roce 2017 převzal areál do své správy Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Do objektu by v budoucnu měl být kromě Muzea totality umístěn také okresní soud, Okresní státní zastupitelství a Probační a mediační služba. Na novém využití historického komplexu v samotném centru Uherského Hradiště se podílí také Slovácké muzeum, město Uherské Hradiště, spolek Memoria, Moravské zemské muzeum a další organizace a iniciativy.
   Více informací na webu https://www.uzsvm.cz/vezniceUH
Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje