Popeláři vysypali odpad před uherskohradišťskou radnici
Popeláři vysypali odpad před uherskohradišťskou radnici
Odpad skončil na náměstí v Uherském Hradišti. foto: zlin.cz

Zlínský kraj – Přijel, viděl, vysypal. Modrý vůz sloužící v Uherském Hradišti ke svozu odpadů to tentokrát vzal maličko jinak. To, co před pár hodinami nasbíral z černých odpadových nádob, tedy komunální směsný dopad, to vysypal na Masarykově náměstí na dohled z oken radnice.
„Ne, nejsme vyděšeni, jde o akci, kterou jsme naplánovali spolu s našimi partnery, kteří se věnují odpadovému hospodářství. Pojali jsme to jako výchovnou akci pro školy i veřejnost a chceme upozornit na to, jak velké rezervy pořád máme v třídění komunálního dopadu. Je dobré si také uvědomit, že nás v dohledné době čekají závažné legislativní změny, blíží se konec skládkování, to bude už v roce 2030,“ komentoval dění přímo na náměstí místostarosta Uherského Hradiště Čestmír Bouda.

Opodál sledoval dění Josef Mojžíš ze společnosti EKO-KOM, jeden z hlavních organizátorů neobvyklé akce.

„Tady na hromadě vidíte i slyšíte. A je to přesně to, co do komunálního odpadu nepatří. Především jde o plasty a sklo. Do směsného dopadu nepatří jednoduše řečeno to, co se dá dále využít v recyklaci a pro výrobu nových věcí. Dále tam rozhodně nepatří papír, kovový odpad, textil a mnoho dalšího, dokonce ani zbytky potravin, které by měly mířit do bioodpadu,“ popsal Mojžíš s tím, že dotřídit se dnes dá téměř vše.

Což mimochodem předváděli hned na místě mladí muži ve specializovaných oblecích a rouškách. Jeden z nich Michal si stejně jako kolegové opravdu mákl.

„Je tu sklo, plasty, zbytky jídla, tvrdé pečivo. Třídíme, jak to jen jde,“ popsal činnost přímo na náměstí.

Uherské Hradiště je v třídění obalů dlouholetým lídrem v rámci republiky, přesto byl pohled na hromadu komunálního směsného odpadu velmi pestrý.

„Když se podívám na strukturu odpadu, který tady vidíme, pak můžu říct, že tam nepatří téměř nic, prakticky vše bychom měli umět vytřídit a ukládání do černých popelnic by mělo být minimální,“ dodává poněkud překvapující slova Josef Mojžíš.

Jan Čada