Matyášova brána po rekonstrukci bere zlato v krajském kole Památky roku
Matyášova brána po rekonstrukci bere zlato v krajském kole Památky roku
foto: město Uherské Hradiště

Zlínský kraj – Loňská rekonstrukce pozůstatků městských hradeb spolu s Matyášovou bránou zabodovala v krajském kole soutěže Památka roku 2023. Městu přinesla pomyslné zlato a zařadila se mezi podobně úspěšné uherskohradišťské projekty z minulých let.

Minulý rok se během období od dubna do prosince dočkaly obnovy pozůstatky městských hradeb Uherského Hradiště spolu s Matyášovou bránou. A že už bylo na čase, kulturní památka posledních 13 let trpěla hlavně kvůli vlhkosti, který na pískovcových hradbách napáchal nemalou paseku. Při rekonstrukci tak bylo potřeba vyměnit některé kameny, doplnit jádro hradby a zajistit odtok povrchových vod.

Práce, na které celou dobu dohlíželi památkáři, se ale očividně vyplatily. Obnovená památka totiž městu přinesla nejvyšší ocenění v krajském kole soutěže Památka roku 2023.

„Z prvního místa Památky roku v kraji máme pochopitelně velkou radost. Obnova hradební zdi a Matyášovy brány byla veřejností sledována a citlivě vnímána. Není se čemu divit, občané považují tuto památku za jeden ze symbolů města. Ocenění je jasným dokladem toho, že jsme rekonstrukci udělali dobře a kvalitně. Věřím, že to docení nejen současní obyvatelé města, ale také budoucí generace, protože ne vždy v historii této památky s ní bylo nakládáno tak, jak si zasloužila,“ řekla místostarostka Uherského Hradiště Pavlína Jagošová.

Záchrana Matyášovy brány vyšla město na 5,39 milionu korun. Projekt se ale svým úspěchem zařadil mezi další zrekonstruované uherskohradišťské památky, které ovládly soutěž v minulých ročnících. Řeč je o opravené bývalé židovské synagoze, která si v minulém ročníku také vybojovala pomyslné zlato na krajské úrovni. Úspěšnější ale bylo zrestaurování varhan v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mařaticích. Tento projekt si dokonce vysloužil 3. místo v celorepublikovém kole.

„Z každého úspěchu v soutěži má člověk samozřejmě radost a pocit zadostiučinění, ale ocenění už je jen takovou třešničkou na dortu. Historické jádro města bylo prohlášeno městskou památkovou zónou v roce 1990 a od té doby průběžně pracujeme na jeho obnově. Osobně to vnímám tak, že pokud práci na údržbě a obnově památek neuděláme my, zůstane jako dluh našim potomkům. Jsem rád, že právě my můžeme přispět k zachování odkazu našich předků, třeba právě tím, že opravíme hradební zeď nebo jinou cennou památku našeho města,“ nechal se slyšet starosta města Stanislav Blaha.

Městské opevnění Uherského Hradiště je významným dokladem o historii města. Hradební zeď v Jezuitské zahradě je spolu s částmi opevnění v ulicích Otakarova, Dlouhá a Kollárova kulturní památkou. Samotná Matyášova brána je potom jedinou dochovanou bránou původního opevnění. V hluboké minulosti ji několikrát zachvátil požár, byla přestavována, a nakonec úplně zazděna.

Gabriela Škrabalová