Kraj se dohodl se společností UNIMEX GROUP, zůstává vlastníkem pozemku v Malenovicích
Kraj se dohodl se společností UNIMEX GROUP, zůstává vlastníkem pozemku v Malenovicích
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Dohodu o narovnání, znamenající ukončení soudního sporu mezi Zlínským krajem a společností UNIMEX GROUP kvůli pozemku ve Zlíně-Malenovicích, schválilo krajské zastupitelstvo. Obě strany se dohodly, že kraj zůstává vlastníkem pozemku, který od společnosti UNIMEX GROUP odkoupil v květnu 2020, a nemusí jej přitom využít výhradně pro výstavbu nové nemocnice, jak stanovovala kupní smlouva uzavřená předchozím vedení kraje.

„Jsem rád, že se nám po sérii dlouhých jednání se společností UNIMEX GROUP podařilo najít společné řešení, předejít dalším průtahům a dosáhnout nejlepšího možného výsledku pro Zlínský kraj. Měli jsme enormní zájem udržet pozemek v Malenovicích, který do budoucna nabízí široké využití. Tím, že zůstává náš, jej budeme moci scelit s okolními pozemky a vytvořit tak jednu velkou plochu pro budoucí záměry,“ uvedl hejtman Radim Holiš.

V srpnu 2022 podala společnost UNIMEX GROUP k Okresnímu soudu ve Zlíně žalobu na Zlínský kraj za údajné porušení podmínek kupní smlouvy z roku 2020. Důvodem bylo prodloužení investičního záměru Nové krajské Baťovy nemocnice do konce roku 2040. Společnost kraji pozemek o výměře 942 m2 v roce 2020 prodala za 1,554 milionu korun s tím, že jej použije výhradně pro tento záměr.

„K prodloužení záměru nás vedly vážné ekonomické důvody, neboť se ukázalo, že kraj by nebyl schopen tento obrovský projekt ufinancovat. Díky mimosoudní dohodě s UNIMEXEM jsme předešli vysokým sankcím, které kraji hrozily a vyplývaly z kupní smlouvy uzavřené mým předchůdcem. Mohli bychom přijít nejen o nabytý pozemek, ale UNIMEX by měl navíc právo domáhat se pokuty ve výši 10 milionů korun a náhrady škody. To jsme v žádném případě nemohli připustit, a proto jsme celou dobu usilovali o smírné a mimosoudní vyřešení celé situace,“ vysvětlil hejtman.

Součástí dosažené dohody je, že Zlínský kraj zaplatí společnosti UNIMEX GROUP částku 10 milionů korun. „Znalci nám vyčíslili aktuální cenu pozemku v místě a čase obvyklém na tři miliony korun s tím, že jde o strategické místo a takzvaný blokační pozemek, jehož tržní hodnota může být několikanásobně vyšší. Pro kraj je desetimilionové vyrovnání s UNIMEXEM velmi výhodným řešením, v podstatě jde o investici do majetku kraje, který bude dál nabývat na hodnotě,“ uzavřel hejtman Radim Holiš.

Soňa Ličková tisková mluvčí Zlínského kraje