KNTB koupila sanitku pro převoz obézních pacientů
KNTB koupila sanitku pro převoz obézních pacientů
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně koupila sanitku, která je přizpůsobená převozu velmi obézních pacientů. Nové vozidlo je větší a má specifické vybavení.

Tzv. XXL sanitka má pohon na čtyři kola, automatickou převodovku i klimatizaci v prostoru pro pacienty. Nejdůležitější je ale vnitřní vybavení. „Největší devizou je elektrohydraulické transportní lehátko. To ulehčí posádce manipulaci s pacientem a jeho nakládání do sanitního vozidla. Je to bezpečnější i pro samotného pacienta,“ řekl Leoš Růžička, vedoucí dopravy Krajské nemocnice T. Bati a dodal: „Dále jsou uvnitř dvě transportní sedačky, které lze přes rampu vytáhnout z vozidla a pacienta bez překládání odvézt do domu nebo vynést, kam je potřeba.“

Součástí nového sanitního vozu je rovněž tzv. schodolez, s jehož pomocí je možné pacienta v domě bez výtahu vyvézt i do vyšších pater nebo dolů. Takových výjezdů má doprava v Krajské nemocnici T. Bati několik denně. Pacientů nad 140 kg převážejí v průměru čtyři za měsíc.

„Obézních pacientů v poslední době přibývá. Momentálně u nás leží dva pacienti s hmotností 150 kilogramů, před pár měsíci měl jeden z našich pacientů dokonce 230 kilo. Péče o ně je samozřejmě mnohem složitější,“ uvedla Mgr. Edita Habartová, vrchní sestra Gerontologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati. „Nedávno jsem řešila transport jednoho takového pacienta po ukončení hospitalizace domů, a to byl problém. Nemohla jsem nikoho sehnat, nakonec mi pomohli dobrovolní hasiči a pacienta pomohli transportovat do třetího patra domu bez výtahu,“ doplnila Edita Habartová.

Situace ohledně transportu velmi obézních pacientů se teď výrazně zlepší. KNTB totiž uzavřela první smlouvu o spolupráci v této oblasti, a to s Městem Zlínem, respektive jejich dobrovolnými hasiči. Město vyšlo nemocnici vstříc, spolupráce je bezplatná. Do budoucna se předpokládají další oficiální spolupráce s jednotkami dobrovolných hasičů napříč celým Zlínským krajem. Jednání však stále probíhají.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB