Hejtman Jiří Čunek svolal krizový štáb kvůli připravenosti nemocnic na nápor pacientů
Hejtman Jiří Čunek svolal krizový štáb kvůli připravenosti nemocnic na nápor pacientů
foto: Jiří Balát

Zlínský kraj – O připravenosti nemocnice ve Zlínském kraji na nápor pacientů s koronavirem, o nutnosti aktualizovat epidemiologický plán a také o možnosti uvolnit peníze na nákup vitamínů pro zdravotníky pečujících v nemocnicích o pacienty s COVID-19 jednal krajský krizový štáb, který svolal hejtman Jiří Čunek.
   „Během dneška zjistíme možnosti, jak uskutečnit dodávku vitamínů pro zdravotníky i pro sociální služby. Musíme se postarat o to, aby personál zvládl enormní nápor, který lze předpokládat v následujících týdnech,“ řekl hejtman Jiří Čunek. „V tuto chvíli jsou rezervy ve vytvoření dalších nemocničních lůžek, ale musíme hledat i možnosti, jak systém posílit o dobrovolníky, kteří by při péči o pacienty pomohli kvalifikovaným odborníkům,“ dodal hejtman.
   Předseda představenstev krajských nemocnic Radomír Maráček informoval členy krizového štábu o tom, že nemocnice dnešním dnem přecházejí na akutní péči a od pondělí 12. října budou pozastaveny plánované výkony. „Problém nastane, pokud začne vypadávat sesterský personál. Proto potřebujeme pomoci se zajištěním dodávky vitamínů pro zdravotníky. Mezi nemocnicemi jsme si rozdělili úkoly a máme lůžkové kapacity i dostatek ochranných prostředků,“ sdělil Radomír Maráček. Momentálně je v nemocnicích Zlínského kraje (ve všech kromě Vsetína) hospitalizováno 70 pacientů s COVID-19, kteří většinou leží na standardních lůžkách a jejich zdravotní stav se monitoruje.
   Ve všech nemocnicích Zlínského kraje byly navýšeny počty lůžek s plicní ventilací, kterých je celkem 74.
   Ředitelka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Eva Sedláčková konstatovala, že nárůsty COVID pozitivních pacientů jsou ve Zlínském kraji enormní. „Trasujeme všechny a ve spolupráci se studenty Univerzity Tomáše Bati vše běží perfektně, avšak pro pracovníky to znamená značné vypětí, protože počet telefonických hovorů je obrovský. Denně jsme pod velkým tlakem,“ sdělila Eva Sedláčková s tím, že aktuální počty nakažených jsou průběžně zveřejňovány na webu Ministerstva zdravotnictví a tato čísla se rychle proměňují.
   „Jedná se o respirační nákazu, a když dojde k přeplnění nemocnic, bude to vážné. Je nutné vývoj zlomit. Pokud se situaci podaří zajistit, největší přírůstky by měly být v říjnu, pokud ne, pak to nastane v listopadu. Je potřeba zajistit sociální služby,“ řekla ředitelka KHS Zlín.
   Podle informací Heleny Miklové, vedoucí Odboru sociálních věcí krajského úřadu, je zatím situace v sociálních službách Zlínského kraje udržitelná a nemocní se pohybují v jednotkách. V případě podezření jsou lidé rychle vysláni na testy.
Mgr. Helena Mráčková, Krajský úřad Zlínského kraje