Zdravotníci ve Vsetíně přivítali třítisícího dárce krve, vzrostl počet odběrů i prvodárců
Zdravotníci ve Vsetíně přivítali třítisícího dárce krve, vzrostl počet odběrů i prvodárců
foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín - Jubilejního třítisícího dárce a největší skupinu, která v letošním roce společně darovala krev, přivítali v těchto dnech na Hematologicko-transfuzním oddělení Vsetínské nemocnice. Řada nejrůznějších akcí přilákala letos na oddělení více dárců i prvodárců. Dárce s pořadovým číslem 3000 se stal pedagog vsetínského gymnázia Vladislav Válek. Sám daroval krev již po třiadvacáté, letos byl vyznamenán stříbrnou plaketou profesora Jana Janského, která je udělována za dvacet bezpříspěvkových odběrů krve. Krev daruje od třiceti let, na vsetínské transfuzní oddělení přišel s kamarády a spolu darují dodnes. „Je to pro nás společenská záležitost, potkáme se, popovídáme si. Sestřičky se o nás bezvadně starají, je to tu prostě fajn,“ vysvětlil s úsměvem zkušený dárce.
   Při jubilejním odběru bylo v čekárně pro dárce krve, kde nechybí ani velkoplošná televize, wifi, knihobudka a kávový bar, pěkně rušno. Společně darovat krev totiž přišla velká skupina mladých lidí. „Společné darování krve studentů je výborná myšlenka. Darují s kamarády, zbaví se prvního strachu, seznámí se s prostředím,“ komentoval Vladislav Válek. Také vsetínské gymnázium a zdravotnická škola (MG, SZŠ a VOŠZ Vsetín) společně darují, tradici ve Vsetíně založila před jedenácti lety střední průmyslová škola strojnická (SPŠS Vsetín).
   Průmyslovka chodí darovat krev tradičně před Vánoci, tentokrát přišlo třicet tři studentů a dva pedagogové. „Obejdeme třídy, nikoho nenutíme, nepřemlouváme. Na naší škole je dárcovství již tradice, studenti se aktivně zapojují, pokračují následně i samostatně, v menších skupinách,“ uvedl pedagog Zdeněk Drga, který přišel ke svému 39. odběru. Jeho kolega Karel Stančík již ke čtyřicátému. Právě za čtyřicet bezpříspěvkových odběrů krve náleží dárci zlatá plaketa profesora Janského.
   I díky společnému dárcovství a řadě akcí přišlo na vsetínské transfuzní oddělení ještě více dárců než v minulém roce. Za celý loňský rok bylo 2931 odběrů, letos zdravotníci přivítali 3000. dárce už v listopadu a ještě zhruba další dvě stovky do konce roku přibudou. „Čekají nás dva odběrové dny pro dárce krve, na oba je přihlášen velký počet zájemců,“ komentovala Jana Čandová ze vsetínského oddělení. Poslední letošní odběr se uskuteční 11. prosince 2019, pokračovat se pak bude opět 8. ledna 2020. Zájemci se mohou na termíny přihlašovat na známém telefonním čísle 571 818 605.
Zdravotníci uvítají i další organizace, které by chtěly akce podpořit a zapojit se do společného darování. V letošním roce se ve Vsetíně společně darovala krev například s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, MP Krásno, Českým červeným křížem, Pekařstvím Střelná, Masarykovou veřejnou knihovnou a dalšími. Dárci mohli díky Resortu Valachy relaxovat ve Wellness Horal ve Velkých Karlovicích (akce Daruj krev a relaxuj). V listopadu se do projektu zapojili i cyklisté, k dárcovství vyzvala Vrchařská koruna Valašska a krev přišly darovat bezmála dvě desítky příznivců VKV. „Všem, kteří dárcovství podporují, chodí pravidelně darovat, patří velké poděkování. Společně se setkáváme na předávání ocenění Českého červeného kříže i na našem hematologicko-transfuzním oddělení, ale ráda bych jim ještě jednou poděkovala v čase předvánočním, popřála klidný a pohodový Advent a hodně energie v roce budoucím,“ doplnila Jana Pelková, primářka hematologicko-transfuzního oddělení.
Ing. Lenka Plačková, PR a marketing Vsetínské nemocnice