Zdravotní sestra učila děti ve škole, jak si správně mýt ruce
Zdravotní sestra učila děti ve škole, jak si správně mýt ruce
Epidemiologická sestra Srbová vlevo. foto: Nemocnice Vsetín

Vsetín – Jak si správně mýt ruce, učila děti v Základní škole Luh ve Vsetíně epidemiologická sestra místní nemocnice Ľubica Srbová. Akce nazvaná Čisté ruce má ve městě už sedmiletou tradici.
   V rámci Světového dne hygieny vždy do jedné ze škol zavítala po dobu sedm let epidemiologická sestra. Tentokrát zavítala na ZŠ Luh. „Program je připravený pro žáky prvních tříd, hovoříme spolu o zásadách hygieny rukou a pomocí UV lampy si samy děti mohou zkontrolovat, jestli při mytí rukou postupují správně,“ vysvětlila Srbová.
   Preventivní akce však nemocnice připravuje i pro starší školáky a veřejnost, například v rámci Dne zdraví v místní knihovně. „Lidé při mytí rukou dělají stále celou řadu chyb. Zapomíná se často na palce nebo konečky prstů,“ uvedla Srbová.
   Vsetínská nemocnice klade velký důraz na prevenci, a především důslednou kontrolu dodržování správných zásad hygieny rukou také u svých zaměstnanců. „Pro nově příchozí provádíme vstupní školení se zaměřením právě na hygienu rukou. Zaměstnanci jsou průběžně seznamováni s novými trendy, mohou si vyzkoušet správné techniky dezinfekce rukou za pomoci kontrastní látky a UV světla,“ řekla Srbová.
   Doplnila, že v rámci programu nemocnice sleduje rovněž dodržování postupů. „Provádíme pravidelné kontrolní otisky a stěry z rukou zdravotnického personálu na všech odděleních. Vsetínská nemocnice se tak snaží poskytnout bezpečné a funkční prostředí pro pacienty, personál i návštěvy, které na oddělení přicházejí,“ uzavřela Srbová.
Irena Frolová, Zlin.cz