Zemane, táhni do Ruska! Demonstrace proti politice Hradu proběhly v celé republice
Zemane, táhni do Ruska! Demonstrace proti politice Hradu proběhly v celé republice
foto: Petr Zewlakk Vrabec.

ČR – Jak jsme avizovali, Milion chvilek uspořádal demonstraci Hrad za hranou, republika v ohrožení. K pražské akci na Václavském náměstí se přidalo dalších 71 měst po celé ČR. Předseda Benjamin Roll na demonstraci představil novou iniciativu Milionu chvilek, „Výzvu demokratickým stranám”, ve které vyzývá čelní činitele k jasné nápravě a převzetí odpovědnosti. Akce byla svolána ještě před ostudným nedělním projevem Miloše Zemana.
   „Vláda Andreje Babiše v souhře s KSČM, SPD a prezidentem Milošem Zemanem nám poslední čtyři roky nenápadně, kousek po kousku, rozkládá celý stát. Rozvrátila veřejné finance, ochočila důležité instituce, a ty, které nezvládla ovládnout, se snaží zdevastovat a znedůvěryhodnit. Jsme v nejvážnější situaci za poslední roky. Vraždí tu ruští agenti. A Hrad mlčí,“ říká předseda spolku Benjamin Roll.
Největší manifestace proběhla podle očekávání včera na Václavském náměstí v Praze. Náměstí bylo zaplněno, prostestující většinou dodržovali dvoumetrové rozestupy a měli nasazené respirátory. Lidé třímali transparenty s hesly jako např. „Pryč s ním z hradu za jeho velezradu,“ „Zemane, táhni do Ruska!“ „Vyžeňme Rusáky z Hradu“ apod.
   Vedení Milonu chvilek vyzvalo senátory, aby na prezidenta podali ústavní žalobu pro podezření z velezrady. Té se měl mj. dopustit svými výroky k výbuchu ve Vrběticích, kterými podle pořadatelů akce prezident „nahrál“ argumenty ruské propagandě a dezinformační scéně.
   „Vyzýváme také členy Poslanecké sněmovny, aby ústavní žalobu Senátu podpořili,“ prohlásil hudebník a někdejší politik Michael Kocáb, který inicioval za stejným účelem občanskou petici.
   „Ochlazení vztahů s diktátorským ruským režimem po Vrbětické kauze určitě není žádný zásadní problém, za který ho označil vicepremiér Hamáček. Je obtížné mít normální vztahy se státem, který se snaží soustavně podrývat naše instituce. Je obtížné mít normální vztahy s prezidentem, za jehož vlády bylo zabito nejméně dvacet novinářů…,“ uvedl mj. Benjamin Roll.
   Analytička Lenka Víchová z think-tanku Evropské hodnoty Zemana výstižně označila jako „trojského koně Kremlu“ a upozornila, že s kolegy z projektu Kremlin Watch upozorňovala už před pěti roky na Zemanovy kroky a výroky ve prospěch Ruské federace. Šlo o kauzu „Novičok“, kdy Zeman skandálně hájil Moskvu a blábolil o výrobě novičoku v Česku a nebo jeho řeči o „občanské válce“ na Ukrajině. „Tehdy to bral v Česku málokdo vážně. Dnes je situace diametrálně odlišná,“ dodala Víchová.
   Servítky si nebral ani Zemanův poradce z dob jeho premiérování a dnes člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka a Zemana nazval „nejvyšším škůdcem“ v zemi a poukázal na snahy „hradní kliky“ odstranit z České televize elitní novináře včetně například Jakuba Železného.
   Organizátoři nezapomněli ani na Zemanovo oddané a neuvěřitelně servilní prokremelské trio Ovčáček-Mynář-Nejedlý a poukázali na „neformální komunikaci“ mezi Kremlem a Pražským Hradem v režii Mynář-Nejedlý. Datový analytik a ředitel společnosti Semantic Visions František Vrabel k tomu říká: „Nejenom prezident Zeman, ale i jeho nejbližší okolí a podstatná část kanceláře prezidenta republiky jsou pro Českou republiku hybridní hrozbou.“                                                                                                                                                                                                                                                      Premiér Babiš a jeho ANO je podle organizátorů „vlastní vinou zatlačený mezi prezidenta na jedné straně a neskrývaně proruské komunisty a SPD“. Podle Rolla Babiš zveřejnil informace o roli ruských agentů v explozi ve Vrběticích jen proto, že se k tomu chystali investigativní novináři. Neúčast Rosatomu v zakázce na dostavbu Dukovan, největší v historii Česka, není podle Milionu chvilek zdaleka jistá.
   „Musíme zamezit dalšímu vlivu prezidenta Zemana na směřování našeho státu do područí Ruska. Musíme zabránit ovládnutí České televize ze strany Hradu a jeho loutek včetně Andreje Babiše. Musíme zaktivizovat celou společnost k tomu, aby říjnové volby skutečně přinesly změnu a musíme pomoci demokratickým stranám k tomu, aby sestavily novou vládu. Vládu bez ANO, bez prokremelských komunistů a extremistů z SPD a jim podobných,” uvedl Benjamin Roll.
ECHO Valašska