Zeman naštval Rusy. Vyhrožují invazí do Česka
Zeman naštval Rusy. Vyhrožují invazí do Česka
Ilustrační foto

Česko, Rusko – Tak to se jeden nestačí divit. Miloš Zeman, který až do letošního února stál vždy neochvějně na ruské straně, se dostal do nemilosti Rusů. Rozčílil je rozhovor pro Radiožurnál, kde řekl, že někdejší bratříčkování s Putinem považuje za jeden ze svých největších omylů, kterých se během prezidentského působení dopustil.

„Viděl jsem v Putinovi politika, kterého jsem si neidealizoval, ale o němž jsem se domníval, že mu jde o zájem jeho země. Agrese vůči Ukrajině byla proti zájmům Ruské federace, a pokud si to Vladimir Putin neuvědomoval, tím hůř pro něj,“ prohlásil Zeman.

Rozhovor zaznamenaly ruská média, která o něm v Rusku informovala. Např. pod článkem tiskové agentury URA.ru. se během jediné hodiny objevily desítky komentářů, ve kterých se Ivani pustili nejen do Zemana, ale do celého Česka.

Ruští mužici nedokázali vstřebat Zemanovu zradu a prostřednictvím svých komentářů předvedli zároveň, do jaké míry mají Kremlem vypláchlé hlavy a okleštěné myšlení.

„To je ohromující. Země, která v těžkých letech občanské války okradla Rusko a zbohatla na plnění Hitlerových zakázek, se nyní připravuje na válku s námi a říká nám, jak máme žít,“ napsal např. jeden z ruských nevzdělanců. „Měl jsem o něm lepší mínění, ale předpokládám, že své sympatie k ukrajinským neofašistům obratně skrýval,“ přidal se další pod jménem Edmund.

Další dezorientovaní diskutéři, nemající sebemenší ponětí o historii ani současné mezinárodní situaci, zase nemohli uvěřit, že by se Zemanovými výroky Češi souhlasili. Ve své omezenosti zřejmě dosud nezaznamenali, že Češi už nejsou vazaly Sovětského svazu, že už v Česku není komunismus a že v diktatuře už žijí jen sami Rusové. Jiní zase mají za to, že za Zemanovými slovy stojí zastrašování USA. Nechyběly ani tradiční rusko-sovětské výhrůžky. „Na rok 1963 se zapomnělo. Můžeme vám to připomenout,“ předvedl svou „znalost“ dějin další agresivní primitiv pod jménem Vladimir. Prostoduchý soudruh měl na mysli samozřejmě rok 1968, kdy Československo přepadly sovětské hordy okupantů a jejich pomahačů z Varšavské smlouvy. Ruskému tupounovi taky uniklo, že ČR je v NATO a co by taková agrese pro Rusko znamenala.

Zeman to mimochodem od ruské internetové lůzy schytal už podruhé. Poprvé bolševiky rozzuřil, když na začátku války nečekaně (hlavně pro Čechy) vyjádřil podporu Ukrajině. Na sociálních sítích ho za to „Rusáci“ označovali za zrádce a senilního blázna. Zeman se tak ocitl mezi dvěma mlýnskými kameny – Rusové ho za jeho nový postoj nemají rádi a Češi mu zase názorový přemet nevěří.

Česko je od dubna 2021, kdy se prokázaly ruské teroristické útoky ve Vrběticích (Zeman tehdy úlohu ruských záškodníků zpochybňoval), na ruském seznamu nepřátelských zemí. Jsou na něm např. také USA, Ukrajina nebo pobaltské republiky.

evak