V Česku je ročně sexuálně zneužito na tisíc dětí: To jsou ale pouze případy, o kterých se mluví
V Česku je ročně sexuálně zneužito na tisíc dětí: To jsou ale pouze případy, o kterých se mluví
foto: Mall.tv

ČR – Ročně v České republice dochází podle statistik zhruba k tisícovce případů sexuálního zneužívání dětí. To jsou ale jen ty nahlášené, o kterých se ví. Skutečnost je mnohem děsivější. Navíc lze předpokládat, že současná situace počet obětí ještě navýší. Násilníky jsou totiž často rodinní příslušníci a svá temná zákoutí má i internet, na kterém zejména školou povinní tráví bez dohledu rodičů až o čtvrtinu více času. Jaké jsou metody sexuálních deviantů, který mi lákají své kořisti do pasti? Co se odehrává na internetu a sociálních sítích? Které skupiny dětí patří k nejohroženějším a jak je možné, že celé tři čtvrtiny pachatelů odchází od soudu pouze s podmínkou?
   Otázkami, na které se většina rodičů bojí jen pomyslet, se zabývá reportér Jakub Klingohr v nové dokumentární sérii Dělníci chtíče. V prostředí psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích zjišťuje, kde ke zneužívání dětí dochází nejčastěji, jak si pachatelé vybírají své oběti a jaké metody k tomu používají. Ptá se, proč se o problému, který je rozšířenějším, než se zdá, mluví tak málo, poukazuje na nízké tresty a délku soudních procesů nebo upozorňuje na neexistující prevenci i chybějící specializovaná oddělení. V uplynulých měsících přitom oslovil nejen lékaře, terapeuty, právníky a policisty, ale setkal se i se samotnými viníky.
   Nezvládnutá sexuální touha na straně jedné, na straně druhé pak nevinné oběti, které se se svou nechtěnou traumatickou zkušeností budou potýkat do konce života. „Naši sexuální delikventi jsou muži, kteří spáchali sexuální trestné činy. Většinou nejsou kognitivně, tedy rozumově omezení. Takže jejich rozpoznávací schopnosti, že páchají zlo, nebyly ovlivněny, ale ovládací schopnosti, sexuální touhy, libida nebo sexuální pud, byly významně sníženy,” říká Jan Kožnar, psychoterapeut Psychiatrické nemocnice Bohnice. „Část našich pacientů jsou ti, kteří spáchali trestnou činnost vůči ženám, někdy i mužům s použitím násilí. Řekl bych, že se jedná o takzvaný vynucovaný sex. Menší skupina jsou muži, kteří spáchali sexuální zločin exhibicionistického charakteru. Velká část z našich pacientů spáchala sexuální trestnou činnost vůči dětem, nebo dítěti,” popisuje Kožnar stav na Oddělení 5. pro pacienty s nařízenou ochrannou léčbou sexuologickou.
   Cílem nového pořadu Jakuba Klingohra není šokovat, ale podrobně zdokumentovat problematiku zneužívání dětí, a tím přispět k diskuzi o ní a hledání nápravy slabých míst v systému i společnosti. Jednotlivé epizody Dělníků chtíče doplní rozhovory s odborníky, kteří mají k tématu co říct. První díl je k vidění už nyní na internetové televizi Mall.tv, další budou přibývat každý čtvrtek.
Marie Horovitzová, PR Consultant