Vojenský expert: Válka na Ukrajině skončí v říjnu porážkou Ruska
Vojenský expert: Válka na Ukrajině skončí v říjnu porážkou Ruska
Ruští barbaři se zaměřují především na civilní cíle. foto: dreamstime

Ukrajina, Rusko – Německý vojenský ekonom Marcus Keupp v rozhovoru pro web t-online prohlásil, že válka na Ukrajině by mohla skončit už v říjnu. Podle něj není otázkou, zda Ukrajina válku vyhraje, ale kdy se to stane.

„K tomuto závěru jsem dospěl na základě jednoduchých výpočtů. Když sečtete, kolik akceschopných tanků a další vojenské techniky mělo Rusko před válkou, a dáte to do souvislosti s tím, kolik jí ztratili,“ prohlásil Keupp s tím, že ruské rezervy jsou extrémně nadhodnocené. „Úbytek ruských sil je obrovský, větší než za druhé světové války. Každý den Rusko ztrácí pět tanků a šest bojových vozidel pěchoty. Je snadné extrapolovat, kdy mu dojde materiál.“

„Je zde spousta materiálu z padesátých a šedesátých let, který na papíře vypadá dobře, ale nemá žádnou operační hodnotu,“ dodal Keupp s tím, že ruské ztráty na Ukrajině nemůže nahradit ani relativně vysoká kapacita výroby. Navíc v ruské armádě panují rozpory mezi silami ministra obrany S. Šojgu a Wagnerovou skupinou J. Prigožina, což se dnes projevuje v bojích u Bachmutu. „Boj o Bachmut váže velké množství ruských sil, vojáků, kteří zase chybí jinde. Ukrajina si tak může zachovat rezervy a vytvořit síly pro ofenzivu na jaře. Navíc čím více prezident Zelenskyj zdůrazňuje důležitost Bachmutu, tím naléhavěji ho chce Prigožin dobýt,“ vysvětlil expert.

Výhoda je na straně Ukrajinců, kteří si tady vybudovali silné obrané pozice a bojují v městském prostředí, kde ruská armáda nemůže využít veškerou svou vojenskou techniku. „Ruské jednotky tam vykrvácejí, jinak se to říct nedá. Jsou prostě potravou pro děla. Až šest stovek ztracených mužů denně je děsivé číslo,“ řekl v rozhovoru Keupp.

Vojenští pozorovatelé odhadují, že Rusové mají u Bachmutu až sedmkrát vyšší ztráty než Ukrajinci, což ovšem Kremlu tradičně vůbec nevadí.

Boje u Bachmutu přirovnal Keupp k první světové válce. „Připomínají její brutální zákopovou válku, ve které během bojů padly za oběť tisíce vojáků v okruhu několika metrů. Silný nápor ruských vojáků už nemá nic společného s vojenskou racionalitou,“ prohlásil expert, který stejnou ruskou posedlost vidí i v ukrajinském Vuhledaru. Šojgu jej chce zarputile dobýt i přes těžké ruské ztráty.

„Je mýtus, že Rusko má nekonečné zásoby. Řídit tank je hračka, ale vést s ním taktickou válku vyžaduje měsíce výcviku. To vojáci naverbovaní v krátkém čase nedovedou,“ dodal expert a připomněl, že západní sankce jsou pro Rusko, navzdory lživé propagandě Kremlu, velmi bolestivé. Rusové např. už několik měsíců nejsou schopni provádět údržbu své letecké flotily a následky války bude Moskva pociťovat ještě dlouho po skončení války. Technologicky se Rusko vrátí o mnoho let zpět. „Rusko se stane rozvojovou zemí,“ tvrdí expert a dodává, že se stane ropným pohonem čínského rozvoje. Až ho Čína vysaje, nebude už Rusko potřebovat.

ev