Nejšťastnější na světě jsou Finové. Češi jsou na 18. místě
Nejšťastnější na světě jsou Finové. Češi jsou na 18. místě

Svět – Lidé na světě po koronavirové krizi jsou údajně více vřelí. Na základě dat OSN sestavila žebříček zemí, kde jsou lidé nejšťastnější.

„I během těchto těžkých let převládají pozitivní emoce dvakrát více nad těmi negativními. Pocity pozitivní sociální podpory jsou pak dvakrát více silnější než pocity osamění,“ uvedl k žebříčku výzkumník John Helliwell, který se na jeho vypracování podílel.

Asi nejšťastnější jsou skutečně lidé ve Finsku, jelikož tato severská země zvítězila už po šesté v řadě. Seveřané jsou zkrátka šťastlivci – druhé skončilo Dánsko, třetí Island, šesté Švédsko a sedmé Norsko.

Co ovlivňuje spokojenost obyvatel? Podle americké stanice CNN, která vychází právě z dat OSN, je to dobrá zdravotní péče, vysoké HDP, sociální podpora, nízká míra korupce a štědrost na místě, kde mohou lidé svobodně dělat vlastní životní rozhodnutí.

Trochu překvapivě si polepšil Izrael obklopený nepřátelskými zeměmi, který se z loňského devátého místa vyhoupnul na čtvrtou pozici. Ještě větším skokanem je Litva. Ještě v roce 2017 byla na 57 příčce a nyní skončila na dvacátém místě.

Pocity Evropanů logicky ovlivnila válka na Ukrajině. Vidina brutálního a agresivního totalitního Ruska jako nebezpečného nepřítele vyhrožujícího jadernou válkou nikomu v Evropě na pocitech štěstí nepřidá. Rusko se umístilo na 70 místě, Ukrajina na 92 místě.

Nejhůře dopadl tradičně Afganistán terorizovaný Tálibánem, před ním skončil Libanon.

Česko navzdory všem problémům skončilo na 18. místě před Británií i Francií (21. místo).

Žebříček dvaceti nejšťastnějších zemí světa:

1. Finsko
2. Dánsko
3. Island
4. Izrael
5. Nizozemsko
6. Švédsko
7. Norsko
8. Švýcarsko
9. Lucembursko
10. Nový Zéland
11. Rakousko
12. Austrálie
13. Kanada
14. Irsko
15. Spojené státy
16. Německo
17. Belgie
18. Česká republika
19. Velká Británie
20. Litva

ev