Včerejší bouřky způsobily značné škody a přinesly i zajímavé meteorologické jevy
Včerejší bouřky způsobily značné škody a přinesly i zajímavé meteorologické jevy
Ilustrační foto

ČR – Včera v pondělí 20. června se republikou prohnaly velké bouřky doprovázené místy i krupobitím, silný vítr a přívalové srážky. Živel způsobil značné škody a hasiči měli v mnoha regionech plné ruce práce. Po tropickém víkendu se vedle hromů a blesků objevily i zvláštní meteorologické jevy.

Kritická situace nastala v pondělí okolo 18ti hodin, kdy se bez dodávek elektřiny ocitlo na 70 tisíc domácností, z toho 30 tisíc ve Středočeském kraji, 27 tisíc v Pardubickém kraji a několik set v Královéhradeckém kraji.

Dnes (v úterý) ráno zůstávalo bez proudu na 4 800 domácností a to převážně v Pardubickém a Středočeském kraji. Hasiči na mnoha místech odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu ze zatopených sklepů. Další škody způsobilo silné krupobití např. na Znojemsku. „Ve Skalici je poškozená střecha, dvě události jsou v obci Višňové. V Moravském Krumlově je poškozený sloup a v obci Křepice máme rozbité střechy a kroupy do výšky 30 centimetrů,“ informoval mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Bouře lámala stromy, ničila střechy a na Domažlicku zastavila i vlak.

ČEZ zaznamenal také 13 poruch na vedení vysokého napětí, které se postupně opravují. Nejpostiženějšími oblastmi jsou Chrudimsko, Havlíčkobrodsko, Orlickoústecko, Kutnohorsko a Kolínsko.

Na obloze bylo možno sledovat i často nevídané jevy. Nad Prahu vítr přivál dlouhý válcový mrak. „Co asi většinu lidí upoutalo, byla zvláštnost oblaku, tzv. roll cloud, tedy horizontální oblačný válec na čele bouře. Odborně se tato zvláštnost označuje jako arcus,“ vysvětlil Michal Žák z katedry fyziky atmosféry Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.Když se objeví, mohou nastat komplikace v podobě zesíleného a nárazového větru.

Na Moravě a Pardubicku se zase objevily tzv. supercely, kdy do vzdušné masy vyhřáté přes víkend až na 39 stupňů proniknul studený vzduch ze západu. Tento teplotní rozdíl vytváří energii a stojí za vznikem suprcelárních bouří.

ECHO Valašska