Ukrajinský web zařadil Babiše a Schillerovou na seznam „bakterií ruského světa“
Ukrajinský web zařadil Babiše a Schillerovou na seznam „bakterií ruského světa“
Babiš se svou za hrob věrnou pobočnicí

Ukrajina, Česko, EU – Ukrajinský nezávislý web Texty zveřejňuje již od prosince 2022 tzv. seznam „bakterií ruského světa“. Jedná se o soupis osobností a organizací z 19 evropských zemí, které jsou podle webu proruské. V seznamu se objevila také trojice představitelů hnutí ANO – Andrej Babiš, Alena Schillerová a Radek Vondráček.

V seznamu figurují lidé (politici a dezinformátoři) a subjekty, které splňují určitá kritéria: hlasují pro proruská rozhodnutí, vydávají prohlášení na podporu ruské války na Ukrajině, vyzývají ke zrušení sankcí, účastní se proruských propagandistických pořadů nebo spolupracují s institucemi, které napomáhají kulturní expanzi Ruska.

Aktualizovaný seznam zahrnuje 136 subjektů z ČR včetně celých stran, jako např. SPD, KSČM (např. fanatické komunistky Kateřina Konečná, Marta Semelová atd.) Komunistický svaz mládeže, Český svaz bojovníků za svobodu nebo lídři bývalé ČSSD Jiří Paroubek, Zdeněk Škromach, Michal Hašek, Miroslav Šlouf. Nechybí ani nová Sociální demokracie, dezinformátorský web AC24, Aeronet, Czech Free Press nebo v azbuce psaný Prague Express.

Nejhojněji je rusošváby a dezinformátory na seznamu zastoupena proruské hnutí SPD – Tomio Okamura, Radim Fiala, europoslanec Ivan David, Jaroslav Foldyna, Jan Hrnčíř, Zdeněk Kettner, Jiří Kobza, Radek Koten, Radek Rozvoral, Radovan Vích, Jaroslav Holík (bývalý poslanec), Petr Mach (bývalý europoslanec, nyní expert SPD), Milan Šarapatka (bývalý poslanec).

Zastoupení mají i představitelé české dezinformační scény, jako je například Václav Klaus, Lubomír Volný, Jindřich Rajchl nebo extremista, redaktor a novinář Adam Bartoš. Na druhou stranu jich ale celá řada chybí.

Nová aktualizovaná verze seznamu čítá dohromady zhruba 1600 lidí a přes 500 organizací. Celkově došlo ke snížení počtu subjektů, které web do ruských bakterií původně zahrnul.

„Odstranili jsme je většinou v reakci na připomínky našich čtenářů a po dodatečném ověření zdrojů důkazů,“ uvedli autoři s tím, že do svého článku osobnosti nebo organizace zahrnují na základě veřejně dostupných zdrojů.

Naopak mezi nové kategorie subjektů byli zahrnuti honorární konzulové Ruska v Evropě nebo sítě polovojenského obyvatelstva známého pod jménem kozáci. „(Kozáci) existují v téměř každé zemi a představují číhající hrozbu. Nejenže šíří myšlenky ‚ruského světa‘, ale také poskytují sílu pro proruské protesty a akce v rámci EU. V neposlední řadě mají kozáci sídlící v EU často vojenský výcvik,“ uvádí web Texty.

evak