Babiš fízloval Lipavského. Estébák zůstane navždy estébákem, myslí si politici
Babiš fízloval Lipavského. Estébák zůstane navždy estébákem, myslí si politici
foto: Reuters

ČR – Na Andreje Babiše, neomezeného a doživotního vůdce hnutí ANO, se opět snáší tvrdá kritika. Politici mluví o odporném hnusu, estébáckých praktikách a potřebě definitivního vykopnutí Babiše na smetiště politických dějin.

Vše začalo prohlášením ministra zahraničí Jana Lipavského v TV, že Babiš je pro republiku bezpečnostním rizikem. Šéf ANO na to zareagoval rozkazem svým podřízeným, aby sehnali na Lipavského kompromitující materiály, mj. zda má děti, co manželka, jestli umí jazyky atd., tak jak byl vycvičený u StB.

„Udělejte mi teze, podklady na tohoto zmrda. Napište mi příběh Izrael, jak se vykašlal na naše lidi, jak byl v Doha, jezdí všude, dělá kampaň, korespondenční volba,“ napsal svým poskokům do e-mailu, jenže v rozčilení jej zaslal na nesprávnou adresu.

„E-mail se ke mě zprostředkovaně dostal a jeho obsah mě znechutil. Pro českou společnost je velkou vyzvou, aby jednou pro vždy odmítla estébácké metody v politice,“ komentoval pro CNN Prima NEWS sám Lipavský.

Přidali se i další politici s odkazem na Babišovu estébáckou minulost. „Starého psa novým kouskům nenaučíš. Andrej Babiš sice často mění názory, ale ne metody,“ napsal na sociální síti X 1. vicepremiér Vít Rakušan. Také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se domnívá, že jde o Babišův typický „styl práce“.

Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarová Adamová je Babiš „mistr světa v mafiánských praktikách“. „V každé zemi na Západ od nás by musel na své politické funkce rezignovat sám, nebo by jej k tomu donutili spolustraníci,“ napsala na sociální síti šéfka TOP 09. To ovšem neplatí pro hnutí ANO, kde se Babiše jeho podřízení zastávají. Nic špatného na Babišově fízlování nevidí ani názorově se přibližující hnutí SPD.

Pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) k Babišovým praktikám poznamenal, že „zatahovat děti a manželky protivníků do politického boje je nechutné, stejně jako si dělat na oponenty složky plné hnoje“.

Babiš má estébácké metody v krvi a vedení složek na nepohodlné lidi je pro něj přirozenou věcí. Např. v roce 2015 jej ze shromažďování informací o své osobě osobě osočil tehdejší poslanec ČSSD Ladislav Štincl. „Tohle fízlovské chování a hledání osobního kompra je za hranou. Chápu, že s ministrem Lipavským jako opoziční politik nesouhlasí, ale dělat si složku a pátrat po dětech, to jsou mafiánské praktiky jak vystřižené z filmu Kmotr. Možná proto je mu tak blízký Robert Fico a současná slovenská garnitura,“ uvedl vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Babišův kompromitující e-mail měl totiž přijít také i jeho poradci a bývalému novináři deníku Právo Janu Rovenskému. Problém nastal v tom, že stejně se jmenuje i ekologický aktivista, který coby nestraník za ANO sedí ve výboru pro životní prostředí a limity těžby města Litvínov.

Ekolog podle svých slov prý není žádný „babišobijec“, nicméně tohle Babišovo svinstvo už musel zveřejnit. „Tahat do toho děti a manželky svých protivníků je fakt přes čáru. Je to odporné, a je to podle mě ve veřejném zájmu, aby se o tom lidé dozvěděli,“ řekl aktivista Novinkám.

A co na to vše říká soudruh Babiš? Za „zmrda“ se Lipavskému omluvil, ale jinak opět lže a vykrucuje se jako přihlouplé dítě. „Nejedná se o žádné kompro, jak se mi snažíte podsunout. Jde přece o podklady z veřejných zdrojů. Chci totiž na ty jeho lži reagovat ve Sněmovně a položit mu jednoduchou otázku, jestli by poslal své děti do války. Já totiž ne. Proto jsem se o to zajímal,“ sdělil Novinkám.

evak