Pracovat pro toho psychopata musí být nádhera, okomentoval Babišovo vystoupení v debatě legendární sportovec
Pracovat pro toho psychopata musí být nádhera, okomentoval Babišovo vystoupení v debatě legendární sportovec
Za Babišovo blábolení v diskusi s Fialou se snad museli stydět i skalní Babišovi podržtaškové z ANO. foto: CNN News

ČR – Absurdní představení, které předvedl majitel hnutí ANO ve středeční předvolební debatě s premiérem Petrem Fialou na stanici CNN Prima News, nenechalo chladným mnoho lidí, kteří nevěřili vlastním uším ani očím. Jedním z nich byl i legendární hokejista, mistr světa a trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina, který politické dění v České republice pravidelně trefně glosuje.

„To, co předvedl Bureš včera v debatě, bylo něco tak strašného, že už jsem ani nebyl na*ranej, ale musel jsem se smát. ,Neumíte jazyke’ a sám nedá dohromady kloudnou větu v češtině tak, aby dávala smysl,“ zareagoval Jiří Hrdina na Babišovu snahu zesměšnit premiéra Fialu poukázáním na jeho slabou jazykovou vybavenost.

V jednu chvíli začal Babiš dokonce předčítat text ve francouzštině. O její úrovni se v diskusi pod Hrdinovým příspěvkem ozývaly hlasy lidí, kteří francouzštinou vládnou, že i francouzsky mluví Babiš stejně jako česky. Tudíž špatně.

„Pracovat pro tohoto psychopata musí být nádhera. A to těm podržtažkám a análním alpinistům v ANO sektě ze srdce přeju. Užijte si ho, vy zoufalci,“ vzkázal nakonec Jiří Hrdina členům Babišova fanclubu.

Středeční debata se věnovala více okruhům k diskusi. Babiš například zkritizoval Evropskou komisi, rozhodovat by podle něj měli lídři států. Premiér a předseda ODS Petr Fiala mu připomněl, že neví, o čem mluví, protože premiéři a prezidenti podle něj v Evropské unii určují základní směr. Babiš podle Fialy Evropě nikdy nerozuměl.

Oba předsedové stran se dotkli také tématu drahých potravin či energií a vyjádřili se k přijetí eura. Babiš Fialu označil za blázna či nejprolhanějšího politika od revoluce. Podle Fialy nemá Babiš argumenty, a proto ho napadá. Babiš se později omluvil, že v roce 2021 o Fialovi řekl, že je slušný člověk. „Jste lhář a podvodník,“ prohlásil. Fiala nechtěl na osobní urážky reagovat, každý si podle něj udělá obrázek sám. „Jediné, čeho jste schopen, tak nálepkovat a urážet,“ dodal premiér.

Debata se věnovala i bezpečnosti a migračnímu paktu. Fiala zopakoval, že zástupci vlád na úrovni EU vyjednali dobré rozhodnutí, které bylo následně změkčeno Evropským parlamentem, a proto se Česko zdrželo a chce v migrační politice další posuny. „Kdybych byl spokojený, tak ČR hlasuje pro,“ uvedl Fiala. Podle Babiše Fialova vláda vyjednávání o paktu „podělala“. Řešit nelegální migraci by chtěl vojenskou operací proti pašerákům. „Vstup ilegálního migranta na evropskou půdu musí být trestný čin,“ řekl.

Volby se v Česku uskuteční v pátek a sobotu, výsledky oznámí Český statistický úřad v neděli večer. ČR má 21 mandátů, kandiduje 30 stran, hnutí a koalic. Vítězství bude obhajovat ANO, které před pěti lety obsadilo šest křesel. ODS obhajuje čtyři mandáty, Piráti tři stejně jako někdejší koalice STAN a TOP 09. SPD a KDU-ČSL mají po dvou europoslancích, komunisté jednoho.

Babišovo opoziční hnutí ANO by podle květnového průzkumu agentury STEM pro CNN Prima News volby do Evropského parlamentu vyhrálo se ziskem 23,1 procenta hlasů, koalice SPOLU, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, by byla druhá s 21,5 procenta hlasů.

Pavel Šmejkal