Rusové konečně přiznali, že jim nejde jen o Doněcko a Luhansko
Rusové konečně přiznali, že jim nejde jen o Doněcko a Luhansko
Ilustrační foto

Rusko – Ačkoliv je známo, že Rusové řeknou pravdu, jenom když se spletou, tentokrát přece jen alespoň trochu kápli božskou. Sergej Lavrov, hlásná trouba Kremlu, totiž přiznal, že Rusku už nejde jen o získání Doněcka a Luhanska, ale o mnohem větší územní zisky. Nejlépe o celou Ukrajinu.

„Geografie je nyní jiná. Už nejde jen o Doněckou a Luhanskou lidovou republiku, ale i o Chersonskou oblast, Záporožskou oblast a řadu dalších území,“ řekl Lavrov. Ihned si ovšem zase zalhal, když prohlásil, že vše jde jinak přesně podle plánů a armáda se drží svého úkolu „denacifikovat a demilitarizovat“ Ukrajinu tak, aby pro Rusko nepředstavovala bezpečnostní hrozbu.

K rozšíření ruských vojenských cílů přispěl podle ruského potentáta samotný Západ, protože Ukrajinu zásobuje dalekonosnými zbraněmi včetně salvových raketometů HIMARS. Právě z tohoto „biče na bolševiky“ mají ruské hordy panickou hrůzu. Ruští okupanti proto prý musí obsadit více území, aby raketové systémy nemohly ohrožovat obě proruské republiky.

Lavrov se rovnež nechal slyšet, že vyjednávání o míru „za současné situace nedávají žádný smysl“, protože předchozí setkání vyjednavačů prý pouze ukázala „nedostatek vůle vážně jednat“ o podmínkách ze strany Ukrajiny.

Na tuhle Lavrovou přihlouplou drzost zareagoval na twitteru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba: „Rusové chtějí krev, ne vyjednávání. Vyzývám všechny naše partnery, aby posílili sankce vůči Rusku a urychlili dodávky zbraní na Ukrajinu.“

Lavrovovo blábolení okomentoval i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Price: „Tahle válka není nic víc než válkou o dobytí území.“

Ruský diktátor Putin přitom ještě v první polovině dubna hlásal, že hlavním cílem jeho „speciální vojenské operace“ je vedle zmíněné „denacifikace a demilitarizace“ pouze ochrana lidí před údajnou genocidou na Donbase.

evak