Rusko je zařazeno na seznam zemí napomáhajících obchodování s lidmi
Rusko je zařazeno na seznam zemí napomáhajících obchodování s lidmi
Ilustrační foto

Rusko – Svůj k svému, barbar k barbarovi. USA zařadily Putinovu velkogubernii na seznam zemí napomáhajících obchodování s lidmi. Rusko se konečně ocitlo ve společnosti, kam skutečně dlouhodobě patří. V sekci „Státem sponzorovaného obchodování s lidmi“ se nachází společně např. s Afghánistánem, Barmou, Kubou, Íránem, Severní Koreou nebo Sýrií.

Reuters píše, že v kapitole o Rusku se mj. uvádí, že se Moskva „aktivně podílela na nucené práci“ severokorejských migrantů. Třeba tím, že vydala víza tisícům lidí ve snaze obejít rezoluce OSN požadující jejich repatriaci.

Dokument rovněž zmiňuje zprávy o tom, že v roce 2014 po obsazení části Donbasu využívali Ruskem vedení separatisté děti k obsazování kontrolních stanovišť nebo jako bojovníky.

Po zahájení války na Ukrajině používají ruští okupanti děti jako lidské štíty. Rusové umisťují desetitisíce Ukrajinců včetně dětí do tzv. filtračních táborů, kde je vyslýchají, třídí, páchají na nich násilí, zabavují jim doklady, vnucují jim ruské pasy a pak je převážejí na východ do Ruských pustin. Pokračuje tak sovětská tradice vyvážení režimu nepohodlných lidí do gulagů na Sibiři.

„Miliony Ukrajinců musely uprchnout ze svých domovů. Někteří opustili zemi úplně, většina jen s tím, co mohli pobrat. To je činí velmi zranitelnými vůči vykořisťování,“ řekl při představování dokumentu ministr zahraničí Antony Blinken.

Podle Blinkena je v současné době na světě téměř 25 milionů obětí obchodování s lidmi.

Ruské velvyslanectví ve Washingtonu bylo požádáno o komentář k obviněním, prozatím se ale ještě nevyjádřilo.

evak