Putin svým projevem utvrdil svět, že je šílenec
Putin svým projevem utvrdil svět, že je šílenec
Ilustrační foto

Rusko – Putin v tradičním projevu o stavu země před federálním shromážděním a dalšími ruskými potentáty znovu předvedl, že je zcela odtržen od reality, překrucuje skutečnost a je tak zcela zbytečné s ním o čemkoliv jednat.

Jeho projev nepřinesl nic nového a jednalo se opět jen o snůžku lží a blábolů, jejichž cílem je uklidnit domácí publikum a ubezpečit je, že vše je v pořádku, operace jde přesně podle plánu a vítězství Ruska nad Ukrajinou, potažmo celým nepřátelským Západem a NATO, je nevyhnutelné. Poukázal na velikost a sílu ruské armády a prohlásil, že Rusko na bojišti není možné porazit, což je ovšem opět na hony vzdáleno realitě.

„Od začátku agrese můžeme pozorovat nedostatečný výkon ruské armády ve všech aspektech, včetně vybavení nebo výcviku,“ poznamenal k Putinově přemrštěném mínění o „nepřemožitelné“ ruské armádě prezident Petr Pavel.

Nosnou myšlenkou projevu ruského maniaka byla dokola omílaná mantra, že válku na Ukrajině rozpoutal Západ. Přitom i ten největší proruský hlupák nemůže popřít, že právě Rusko vojensky zaútočilo na svého souseda. Putin nicméně stále nestydatě tvrdí, že Rusko se jen snaží „válku zastavit silou“ a že vždy chtělo situaci na Ukrajině vyřešit mírovými prostředky.

Polský list Gazeta Wyborcza napsal, že Putin je stále v bunkru a své blouznění pokládá za realitu. „S někým takovým není možné jednat, protože by šlo o dohodu se šílencem, v jehož hlavě reálný svět neexistuje. Cožpak by pokládal za problém, aby považoval jakýkoliv kus papíru se svým podpisem za neexistující a vymyslel novou speciální operaci proti Západu, tak nepřátelskému vůči Rusku? Přeci v Putinově myšlení válka je mír,“ napsala Gazeta Wyborcza.

„Putin se stává mimo svou zemi prosebníkem, který musí bojovat o dodávky z Íránu či Severní Koreje. A stal se slabším partnerem vůči Číně, která se stále nerozhoupala k vojenské pomoci ruské armádě, potýkající se s nedostatkem materiálu a logistickými problémy,“ poznamenal server Defence 24.

Francouzský list Le Monde si všiml Putinova přirovnání Ruska k obléhané pevnosti a za jediný neočekávaný moment vystoupení označil Putinova slova o pozastavení dohody Nový START týkající se strategických jaderných zbraní.

Také Ukrajinci označili vystoupení ruského diktátora za zmatené blouznění. „Nachází se ve zcela jiné realitě, kde není možné vést dialog o spravedlnosti a mezinárodním právu," řekl agentuře Reuters poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak. „Putin veřejně demonstroval svou bezvýznamnost a zmatenost. Zdůraznil, že Ruská federace je 'v tajze slepé uličky', nemá a nebude mít žádné perspektivní řešení. Protože všude jsou 'nacisté, marťané a konspirační teorie'," napsal Podoljak na twitteru. 

Uživatelé sociálních sítí v Rusku zaznamenali, že Putinova úterního projevu se nezúčastnila řada významných ruských představitelů. Jednalo se např. o starostu Moskvy Sergeje Sobjanina, čečenského vůdce Kadyrova, velitele vojsk Gerasimova, jeho zástupce Surovikina či zakladatele vagnerovců Prigožina.

Zazněl i nesouhlas. Někdejší ministr obrany doněckých separatistů Igor Girkin, zvaný Strelkov, známý kritik dosavadního způsobu vedení války proti Ukrajině, např. Putinovy řeči označil za „Blablabla“ s tím, že nemá smysl je poslouchat. Slovo „čest“ v Putinových ústech zní podle Strelkova „směšně“ a projev byl podle něj jen samá stížnost, slzy a nadávání na partnery a na to, jak ho „vodili za nos“.

kec