Psaní od srdce přinese seniorům radost i nová přátelství
Psaní od srdce přinese seniorům radost i nová přátelství
foto: Ewing s. r. o.

ČR – Osamělost dokáže potrápit každého z nás. Nejčastěji se s ní však setkáváme u seniorů, kteří si mnohdy nemají s kým popovídat, sdílet myšlenky a zážitky. To se samozřejmě výrazně podepisuje na jejich duševní pohodě. Proto organizace Diakonie ČCE společně s TV Nova spouští nový projekt Psaní od srdce. Ten má seniorům přinést více radosti do života v podobě dopisování s dobrovolníky. Chcete potěšit jedním pohledem nebo si vytvořit dlouhodobé dopisové přátelství s člověkem, který už za svůj život zažil mnohé? Teď je ta pravá chvíle.

Cílem projektu Psaní od srdce je propojit různé generace, které si toho navzájem mají tolik co říct a zároveň ukázat seniorům, že je v naší společnosti mnoho lidí, kterým na nich záleží.

„Inspirací pro náš projekt byla zkušenost s psaním dopisů seniorům v období akutní pandemie Covid-19, kdy byli senioři ze zdravotních a bezpečnostních důvodů od většinové společnosti více izolováni a byli tak ohroženi ještě větším osaměním, než je tomu obvykle. Tehdy jsme podněcovali dobrovolníky k psaní dopisů seniorům v našich službách, abychom jim smutné a složité období zpříjemnili. Tuto zkušenost jsme v novém projektu Psaní od srdce propojili s mnohaletými zkušenostmi a systémem, který využíváme při naší již tradiční vánoční sbírce dárků pro chudé děti v ČR, Krabici od bot.“ říká Ondřej Hladík, manažer projektu v Diakonii ČCE.

Psaní dopisů má i v dnešní době své nezaměnitelné kouzlo a pro někoho to bude možná poprvé, kdy něco takového zkusí. Pokud byste se chtěli do projektu zapojit, stačí navštívit webové stránky www.psaniodsrdce.cz a vybrat si člověka, kterému chcete napsat dopis či pohled. Po odeslání psaní vám na e-mailovou adresu přijde zpětná vazba a vy se budete moci rozhodnout, zda budete pokračovat v dopisovém přátelství.

Projekt byl spuštěn 24. dubna a zájemci se mohou zapojit do 7. května 2023. Připojit se může kdokoliv, kdo má chuť vykouzlit úsměvy na tvářích nejen v domovech důchodců. Psaní totiž poputují i těm seniorům, kteří žijí sami ve svých domácnostech. Pokud se na dopisování necítíte, ale stejně byste chtěli pomoci, na webových stránkách je také možnost zaslání finančního daru. Díky dárcům bude Diakonie moci dělat seniorům radost například terapiemi s pejsky, sázením květin nebo výlety.

Spoluorganizátorem akce je také TV Nova, kde o zájemce pro dopisování a pomoc seniorům není nouze. „V TV Nova se do projektu ochotně zapojila celá řada kolegů, včetně našich moderátorů a herců. Kromě pohlednic, které jsme pro Psaní od srdce speciálně vyrobili, posíláme za TV Nova i dárky. Ty jsme připravili spolu s partnery podle přání seniorů. Do center po celé ČR je odveze např. Kristinka Kloubková, Dana Morávková, Anna Slováčková a řada dalších. Jejich cílem je udělat starším lidem radost osobně. Věřím, že i naši diváci budou chtít seniory potěšit a zapojí se posláním psaní od srdce.“ uvedla Klára Brachtlová, jednatelka TV Nova.

Radka Srbová, Activation Manager, Ewing s. r. o.