Prezidentský kandidát Bašta z SPD: Odvolám vládu a zabráním válce
Prezidentský kandidát Bašta z SPD: Odvolám vládu a zabráním válce

ČR – Už jsme si zvykli, že kandidáti do politických postů slibují cokoliv. Kandidát na prezidenta Jaroslav Bašta z SPD nesplnitelné sliby posunul ještě o jeden level výše. Na volebních billboardech, v rozhovorech i videích slibuje, že v případě zvolení odvolá vládu a zabrání válce.

Prohlásil to i v debatě na CNN Prima NEWS, kde s ním byli i další kandidáti, senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, Josef Středula, Marek Hilšer, Tomáš Zima a Karel Diviš, . „Pokud jde o rok 2022, byl to rok, který byl plný nepříjemných překvapení, která většinou vycházela z chybné politiky nynější vlády. Ta napáchala daleko víc škody než kdokoliv předtím. Kandiduji, abych odvolal vládu Petra Fialy, a proto, abych zabránil válce, kterou vláda touží vyvolat,“ řekl poněkud huhlající Bašta.

Na tuto zjevnou a naivní hloupost zareagovali Fischer s Hilšerem a Baštovi sdělili, že takový postup by byl protiústavní a dal by se nazvat přímo pučem. Baštovi vmetli, že slibuje něco, co nemůže splnit.

Stoupenec SPD byl ale „teoreticky“ připraven a připomněl jmenování úřednické vlády Jiřího Rusnoka, které provedl prezident Miloš Zeman (šlo o problémy Nečase a jeho vlády). „Zapomínáme na historii, před deseti lety tu byla vláda, která měla 118 poslanců, a padla. Místo toho byla jmenována vláda úřednická a prezidentská a poté byly volby. Tento vývoj očekávám,“ prohlásil Bašta.

Pavel Fischer mu obratem předhodil, že Zemanovy totalitní manýry by za příklad dávat neměl. „Pan Bašta říkal, že se máme poučit z historie. Zmiňoval, že tu byla Rusnokova vláda. Domnívám se ale, že patřila k temným kapitolám neústavního období naší země. Je to příklad, který není hodný následování, a je potřeba ho jasně označit za protiústavní,“ řekl senátor.

Faktem zůstává, že plané sliby čtyřiasedmdesátiletého Bašty jsou naprosto falešné a pouze odrážejí přání SPD a části prorusky naladěných voličů. Bašta a spol. si článek, ve kterém stojí, že „Prezident jmenuje a odvolává vládu“, vykládají špatně, a sice tak, že jmenovat i odvolat vládu může prezident libovolně. Prezident zkrátka k takovému kroku nemá oprávnění a v ústavě není jediné ustanovení, které by jej k tomuto zmocňovalo.

Říká to dokonce i právník Jan Kudrna, kterým se ohání ve svých příspěvcích na téma odovolání vlády prezidentem vůdce SPD Tomio Okamura. Web iRozhlas.cz však kontaktoval tohoto právníka a ten uvedl, že jde o vytržení z kontextu a že je jasné, že toto prezident udělat nemůže.

Také ústavní právník Jan Kysela v médiích uvádí, že prezident tuto kompetenci zkrátka nemá. Kysela následně dodal, že pokud Bašta říká to, co říká, a co Tomio Okamura velmi propaguje na sítích, pak jde o slib protiústavního jednání, které se dá kvalifikovat přinejmenším jako puč. Možný budoucí prezident nám totiž slibuje, že protiústavně svrhne vládu, která má důvěru Sněmovny volené lidmi.

Zmatený důchodce Bašta v diskusi zasvěceně promluvil i o míru. V duchu tradičně proruských kolaborantských postojů SPD uvedl, že Ukrajina by se už konečně měla přestat bránit ruské agresi a splnit požadavky Kremlu, protože „špatný mír je lepší než válka“.

ev