Prezident republiky Petr Pavel navštívil Zlínský kraj
Prezident republiky Petr Pavel navštívil Zlínský kraj
Prezident při návštěvě MŠ a ZŠ. foto: Zuzana Bönisch

Zlínský kraj – Návštěvu prezident zahájil v úterý ráno v tradiční továrně ohýbaného nábytku Ton, kde si prohlédl například výrobu ikonické židle č. 14. Následovala beseda s dětmi na základní a mateřské škole v Mysločovicích a poté prezident pokračoval na Krajský úřad ve Zlíně, kde se setkal s krajskými zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností, kteří ho seznámili s problémy Zlínského kraje.

„Hlavním tématem, které v tomto kraji sleduji, je tradice a to, jak se promítá do dneška. Zlínský kraj je jeden z nejhomogennějších, pokud jde o zachování tradic, a to nejenom kulturních, ale i výrobních. Kraj je dnes silný v odvětvích, jako je strojírenství, ale i v moderních technologiích,” řekl prezident Pavel na tiskovém briefingu.

V úterý odpoledne prezident navštívil výrobnu společnosti Vasky, která pokračuje v obuvnické tradici Zlínska. Prezident si také prohlédl Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Večer debatoval na Pustevnách na chatě Libušín se starosty okolních obcí.

Ve středu prezident Pavel pokračoval do areálu bývalých muničních skladů ve Vrběticích, kde jej starostové místních obcí společně se zástupci policie a armády seznámili s problémy, kterými oblast trpí po událostech z roku 2014. Následně zavítal do výroby České zbrojovky v Uherském Brodě, která patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v regionu.

S tradiční lokální kulturou se prezident Pavel seznámil ve Slovácké hospodě v Hradčovicích, kde si prohlédl například šití a zdobení valašských krojů či výrobu košíků. Hlava státu navštívila také Ostrožskou Lhotu, která se stala Vesnicí roku 2023.

„Můj osobní dojem předčil moje očekávání, protože tady se jasně ukazuje, že kvalita života v obcích není ani tak o financích a zákonech, ale je o lidech. A pokud lidé chtějí a umí, tak to bude vypadat jako tady, kdy se lidem v obci žije dobře, mají tu kompletní občanskou vybavenost, 23 spolků nebo vlastní muzeum,” řekl prezident Pavel po návštěvě vesnice.

Návštěvu Zlínského kraje prezident zakončil debatou s občany ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.

Eva Hromádková, tisková mluvčí Odbor komunikace kanceláře preztidenta republiky