Politici si navýší platy. Že ostatní šetří a mají hluboko do kapsy je nezajímá
Politici si navýší platy. Že ostatní šetří a mají hluboko do kapsy je nezajímá
Politici mají pořád málo. Jejich hrabání pod sebe připomíná Moliérova lakomce Harpagona. foto: Ilustrační foto

ČR – Čeští politici se zase jednou hromadně předvedli v duchu pořekadla „Kázat vodu, pít víno“. Bohužel tak učinili v nejméně vhodné době, kdy úspory a příjmy obavatelstva požírá inflace, ceny všeho letí raketově nahoru a všechny společně, včetně podnikatelského sektoru, drtí ceny energií a paliv. Lidé z ohrožených a nízkopříjmových skupin převrací v dlani každou korunu a senioři se děsí faktur od dodavatelů energií, kteří si mimochodem na krizi moc pěkně mastí kapsy.

A v této svízelné a bídné době se čeští politici, konkrétně ctihodní zákonodárci z obou komor, členové vlády a prezident, rozhodli pořádně si přisypat do koryt a přidat si k už tak zbytečně vysokým platům, a to konkrétně 13 procent. Poslanec tak dostane ke své nynější „skromné“ výplatě 90 800 Kč měsíčně dalších 11 600 Kč, ministr si pak polepší o 22 000 Kč. Premiér a předsedkyně Poslanecké sněmovny ČR dostanou 30 tisíc. Současně se počítá s tím, že se platy navýší i soudcům a státním zástupcům.

V médiích politici národ vyzývají k šetření, úsporám, svetrům, bleskovým sprchám a všelikému dalšímu odříkání, což vzhledem k situaci logiku má. Jenže odhlasovat si v těchto krušných časech navýšení platů je, řečeno distingovaně, nemravné. Lidově řečeno je to nehoráznost a nestydatost hraničící s provokací. My Češi pro to máme ještě jedno hezké slovo, a sice nenažranost.

Bohužel se opět ukázalo, že politici jsou splachovací a něco jako stud a solidarita jim zhola nic neříká. Naoko se sice mezi sebou v televizi hašteří a v besedách napadají, jak ale přijde na hlasování o růstu jejich platů, hlasují téměř jako jeden muž. Až by se chtělo říct: „Tak si lidičky dejte pozor a v příštích volbách tyhle vyžírky nevolte“! Jenže po nich by nastoupili jiní a vůbec nic se nezmění. Kapři si přece svůj rybník sami nevypustí.

ev