Omikron v Česku už dominuje. Objevila se nová varianta
Omikron v Česku už dominuje. Objevila se nová varianta
Ilustrační foto

ČR – Je to jako na houpačce, chvilku nahoře, chvilku dole. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) omikron prakticky deltu vytlačil a tvoří 95 % pozitivních odebraných vzorků. Současně se ale objevila nová varianta nazvaná BA.2.

Tato mutace se rozšířila především v Dánsku a Švédsku a poprvé byla popsána 6. prosince jako subvarianta omikronu. Ukázalo se však, že tyto varianty příbuzné nejsou.

„Ačkoli varianta BA.2 přitahuje pozornost odborné i laické veřejnosti, klinická praxe zatím v zasažených zemích nehlásí změny v průběhu onemocnění nebo v počtech hospitalizovaných v přímé souvislosti právě s touto variantou. Na podrobnější závěry je zatím příliš brzy, je třeba vyhodnotit více dat,“ sdělila ředitelka SZÚ Barbora Macková.

V Česku byla tato mutace prokázána pouze v jednom případě v prosinci na Ostravsku, nyní se objevilo dalších 173 případů.

„V období od 16. 1. do 23. 1. 2022 má Národní referenční laboratoř (NRL) k dispozici data z 83 685 provedených testů diskriminační PCR z 90 laboratoří. Omikron podle těchto testů už prakticky vytlačil deltu a její subvarianty,“ informoval SZÚ.

ECHO Valašska