Česko zná nejlepší pečovatele roku 2021
Česko zná nejlepší pečovatele roku 2021
Ilustrační foto

· Národní cena Pečovatel/ka roku má za cíl společenské ocenění a podporu profesionálních pečovatelů
· V České republice pracuje v odvětví sociálních služeb zhruba sto tisíc lidí, z toho 65 tisíc v tzv. přímé péči
· Výherci působí ve službách napříč republikou, na Vysočině v Ústeckém, Moravskoslezském i Středočeském kraji

ČR – Slavnostní předání ocenění 9. ročníku Národní ceny sociálních služeb PEČOVATEL/KA ROKU proběhlo po roční přestávce pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové. Udělovalo se ve čtyřech kategoriích, a to pobytová péče, terénní péče, ambulantní služba a sociální pracovník. Speciální kategorií byla Cena veřejnosti a Manažer roku sociálních služeb.

Anketu Pečovatel/ka roku každoročně pořádá Diakonie ČCE, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, ve spolupráci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Cílem Národní ceny je podpořit ty, jejichž významným každodenním úkolem je pečovat a pomáhat potřebným. Na jednotlivá ocenění jsou každoročně navrhováni mimořádní, obětaví a zodpovědní pracovníci a pracovnice sociálních služeb. Nominace do Národní ceny mohli zasílat za svoji favoritku či favorita samotní uživatelé služeb, rodiny a přátelé klientů nebo také spolupracovníci nominovaných.

„Byl jsem v rámci mého vystoupení na světovém kongresu dotázán, díky čemu zvládli poskytovatelé sociálních služeb v Evropě projít několika vlnami pandemie. Odpověď byla rychlá a jasná. Právě díky zaměstnancům, jejich odhodlání, ochotě, odvaze a každodenní práci v nových podmínkách a pod nesmírným tlakem. Děkujeme,“ uvedl Jiří Horecký, prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb.

Finalisty a vítěze každé z pěti kategorií vybírá každoročně komise složená z odborníků ze sociální oblasti. Čtyři kategorie jsou určeny pro pracovníky z oblasti ambulantní služby, terénní služby, pobytové služby a sociálního pracovníka. Pro vedoucí pracovníky je určena speciální kategorie Manažer roku sociálních služeb. Ze všech finalistů pak veřejnost v online hlasování vybírá vítěze Ceny veřejnosti.

„Péče je pro Diakonii velké téma. Práce pečovatelů a sociálních pracovníků, to není jen péče o seniory a zdravotně znevýhodněné, ale i práce s chudými lidmi v azylových domech a sociálně vyloučených lokalitách. Proto mě těší, že laureáti letošních cen jsou lidé pracující ve všech oblastech sociální práce,“ dodává Jan Soběslavský, ředitel Diakonie ČCE.

Vítězka kategorie ambulantních služeb Daniela Kotalová, Slezská Diakonie Nový Jičín Medailonek oceněné: Kotalová Daniela / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie terénních služeb Alena Stinková, Městské centrum komplexní péče Benátky nad Jizerou Medailonek oceněné: Stinková Alena / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie pobytových služeb Ludmila Boháčová, Sociální služby města Žďár nad Sázavou Medailonek oceněné: Boháčová Ludmila / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie Sociální pracovník Lenka Vašutová, Diakonie ČCE – Středisko křesťanské pomoci v Litoměřicích Medailonek oceněné: Vašutová Lenka / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Vítězka kategorie Cena veřejnosti Tinková Hana, Sociální služby Uherský Brod Medailonek oceněné: Tinková Hana / Pečovatelka roku (apsscr.cz)

Speciální kategorií mezi oceněnými je pak Manažer roku sociálních služeb, které letos získala paní Věra Kosinová, manažerka zařízení pro zdravotně postižené DANETA v Pardubicích. Centrum DANETA poskytuje komplexní služby zdravotně postiženým osobám od raného věku až po seniorský. Věra Kosinová je významnou osobností pardubického života. Kromě práce v sociálních službách založila v roce 1993 dodnes velice úspěšnou speciální školu Svítání.

Profily všech oceněných spolu s dalšími informacemi jsou na webu www.pecovatelkaroku.cz

Petra Filsaková, ACCOUNT MANAGER