Odmítá si Rada České televize zvolit nové vedení?
Odmítá si Rada České televize zvolit nové vedení?

Praha - Radu České televize stále tvoří předseda Karel Novák a tři místopředsedové. Ve funkci však už podle tzv. “malé” novely zákona o ČT nemají dávno co dělat, volby nového vedení ale odkládají až na září. Proč?

Zmíněná novela vstoupila v platnost v říjnu minulého roku. Radu ČT tak podle změn, které přináší, tvoří 18 členů namísto dřívějších 15, přičemž třetinu z nich volí Senát a dvě třetiny Poslanecká sněmovna. Změny se dotkly i vedení Rady, místo tří místopředsedů má být pouze jeden a funkci předsedy a místopředsedy musí být rozděleny mezi nominanty horní a dolní komory Parlamentu. 

Rada ČT si proto měla zvolit nové vedení – tedy předsedu a jednoho místopředsedu. Doposud tak ale neučinila a v půlce dubna rozhodla, že termín posune až na září. To totiž znamená, že místopředsedů bude o dva více, i jedenáct měsíců od doby, kdy novela začala platit. Česká televize tak zaplatí na příjmech dvou “přebytečných” místopředsedů dohromady více než 1,2 milionu korun. 

Hlavní analytička Milionu Chvilek Mariana Novotná Nachtigallová: "ČT musí vyjít s rozpočtem, který se jí od roku 2008 nezvýšil ani o inflaci. Občané se obávají, aby to nemělo dopad na kvalitu vysílání. Vedle toho se dozvídáme, že vedení jejího kontrolního orgánu se chce ve funkcích držet téměř rok po platnosti novely, která 4 vedoucí pozice mění na pouhé 2. Jak tohle předseda Rady ČT Karel Novák vysvětlí ve čtvrtek sněmovnímu výboru? A jak to vysvětlí občanům, kteří budou na jednání přítomni?"

Celý problém bude právě tento čtvrtek od osmi hodin řešit sněmovní výbor pro mediální záležitosti. My na výboru budeme!

Anna Kotvalová, Milion chvilek pro demokracii