Očista Hradu od Zemana a jeho party bude náročná
Očista Hradu od Zemana a jeho party bude náročná

ČR – Nově zvoleného prezidenta Petra Pavla čeká nelehká práce – vyčistit Hrad po desetiletém působení Miloše Zemana a spol. Pavel už naznačil, že se v hradních kancelářích děly věci, které pravděpodobně bude muset prošetřit policie. Čeká se i na zveřejnění výsledků kontroly hospodaření, kterou na Pražském hradě provedl Nejvyšší kontrolní úřad.

Pavel nedůvěřuje ani hradní ochrance, na kterou už má nárok, a požádal o ochranu jiný útvar. Nemá důvěru ve vedení Útvaru pro ochranu prezidenta, které je propojené s končícím kancléřem Vratislavem Mynářem. Obává se, že by mu tito lidé donášeli.

Hrad připomíná pověstný Augiášův chlév. Na jeho vyčištění bude podle Pavla potřeba nejen hloubkový audit, ale skutečně důkladný úklid „ve všech oblastech“. Nový prezident mluví o tom, že podle jeho informací měli Mynář s Nejedlým provádět aktivity za hranou zákona a nevylučuje, že ke slovu přijde i policejní vyšetřování.

Z Moskvou řízené Kanceláře prezidenta republiky (KPR) bude nutné vymést i většinu zaměstnanců. „Jsou tam lidé, kteří pracovali na přímé zadání Mynáře a Nejedlého a není u nich jistota, že by tak nečinili i po vystřídání týmu,“ řekl Pavel.

Bude třeba také např. zjistit, co zůstalo v lánské oboře a spočítat vykácené stromy, vytěžený kámen a vystřílenou zvěř. Hrad bude zřejmě také zcela prošpikovaný ruskými štěnicemi.

Podle prvních indícií po sobě Zeman se svou bolševickou partou zanechává neskutečnou spoušť a podle Pavla je realita, na kterou narazil, ve skutečnosti mnohem horší, než si dokázal představit. Jde především o činnost na Rusko těsně napojeného Martina Nejedlého a Mynářovo pochybné vedení zcela netransparentní KPR.

Nastupující prezident se k ostré kritice Zemana a spol. uchýlil poté, co se sešel se šéfem BIS, která nedávno vyslýchala Zemana a opakovaně odmítla udělit bezpečnostní prověrku Vratislavu Mynářovi. Tohoto hochštaplera, který dodnes nemá bezpečnostní prověrku, si Zeman na Hradě protiprávně vydržoval celých deset let.

Pavlova (předpokládaná) deratizace od rusošvábů byla také jeden z důvodů, proč Zeman nebyl z Pavlova vítězství ve volbách vůbec nadšený. Zatímco Pavel nechce nic zametat pod koberec a hodlá objasnit všechny nezákonnosti Mynáře a Nejedlého, Babiš by nic nezkoumal a nad čachry (pro které má sám velké pochopení) Zemanova týmu by zavřel obě oči.

Skartovačky na Hradě jedou od soboty na plný výkon a zemanovci zametají veškeré stopy. Lze se oprávněně obávat, že Mynář stihne do inagurace utratit nějaké státní peníze, rozdat sobě a nohsledům tučné odměny, odnést z Hradu co se dá apod. U Zemana zase není vyloučeno, že ještě stačí ztropit nějakou mezinárodní ostudu popř. udělat nějakou schválnost. Mimo to veřejnost v následujícím období může očekávat různá překvapení v podobě odhalení, jakých nepravostí se Zemanova parta na Hradě po celou dobu dopuštěla.

evak